عربستان: درخواست قطر برای بین المللی کردن مکان‌های مقدس «اعلام جنگ» است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عربستان: درخواست قطر برای بین المللی کردن مکان‌های مقدس «اعلام جنگ» است

تنش لفظی میان سیاستمداران دو کشور قطر و عربستان سعودی وارد مرحله جدیدی شده است. وزیر خارجه عربستان سعودی روز یکشنبه گفت که درخواست قطر مبنی بر بین المللی کردن حج مسلمانان، اعلام جنگ به پادشاهی عربستان است.

بنا بر اعلام وبسایت «العربیه» عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در گفتگو با این شبکه خبری گفته است: «درخواست قطر برای بین المللی کردن مکان‌های مقدس، یک حرکت تهاجمی و اعلام جنگ علیه پادشاهی است.» او در ادامه می افزاید: «حق ما برای پاسخ دادن به هرکسی که در زمینه بین المللی کردن این مکان‌ها تلاش کند، محفوظ خواهد بود.»

سخنان عادل الجبیر در حالی مطرح می شود که تا کنون هیچ بیانیه رسمی درباره این درخواست از سوی مقامات قطری منتشر نشده است؛ به این ترتیب به نظر می رسد این سخنان، در واکنش به اتهام وارد شده از سوی دوحه به ریاض مبنی بر سیاسی کردن حج مطرح شده باشد.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر نیز در پاسخ عادل الجبیر اعلام کرد که هیچ درخواست رسمی از سوی کشورش در این باره مطرح نشده است.
او در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره گفت: «ما از پاسخ دادن به اطلاعات نادرست و داستانهایی که از هیچ ساخته می شوند خسته شده ایم.»

قطر پیش‌تر عربستان سعودی را به سیاسی کردن حج متهم و با خطاب قرار دادن گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه آزادی مذاهب نسبت به موانع ایجاد شده از سوی عربستان سعودی در مقابل قطری‌هایی که مایلند در حج امسال شرکت کنند، ابراز نگرانی کرده بود.