پخش تصویر محمد خاتمی از سیمای جمهوری اسلامی ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پخش تصویر محمد خاتمی از سیمای جمهوری اسلامی ایران

دوشنبه شب ۹ مردادماه، شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی ایران تصاویری از محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق ایران پخش کرد که مربوط به مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری او بود.

این اقدام سازمان صدا و سیما با واکنش گسترده در رسانه ها و شبکه های اجتماعی روبرو شده و اقدامی در جهت پایان گرفتن ممنوعیت صدا و تصویر محمد خاتمی ارزیابی شده است.

ممنوع التصویری آقای خاتمی که بعدها معلوم شد با ممنوع الخروجی او همراه است، در عمل در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد برقرار شد. این ممنوعیت تنها چندبار توسط سخنگوی قوه قضائیه تایید و در مورد عدم رعایت آن به رسانه ها تذکر داده شد، اما هیچ نهاد حکومتی مسئولیت آنرا بر عهده نگرفت.

با گسترش اعتراض در شبکه های اجتماعی و مجامع عمومی به ممنوعیت صدا و تصویر رئیس جمهور اسبق ایران، برخی مقامات این ممنوعیت را مصوبه شورای امنیت ملی دانستند، اما حسن روحانی که خود ریاست این شورا را بر عهده دارد در اولین دوره ریاست جمهوری اعلام کرد که شورای امنیت ملی هیچگاه چنین تصمیمی نگرفته است.

آقای روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز در کارزارهای انتخاباتی خود به کرات ار محمد خاتمی نام برد و رفع ممنوع التصویری وی را وعده داد.


در همین حال، صدای و سیمای جمهوری اسلامی در اقدامی غیرمنتظره نظرات آقایان ابطحی و کرباسچی را در مورد ترکیب کابینه دوازدهم از شبکه خبر پخش کرد.