Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افزایش قدرت طالبان در افغانستان؛ آیا روسیه به طالبان سلاح می دهد؟

افزایش قدرت طالبان در افغانستان؛ آیا روسیه به طالبان سلاح می دهد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شبکه سی ان ان در گزارشی ویدئویی از افغانستان مدعی است که دولت روسیه به طالبان سلاح می رساند تا بر ضد داعش بجنگند.

انتشار این ویدئو باعث شده است که مقامات افغان و آمریکایی روسیه را بیش از پیش متهم کنند که مسکو دشمن آنها در افغانستان را مسلح می کند. آنها عمیقا نگران اهداف مسکو در افغانستان هستند. با این حال روسیه همواره این اتهامات را رد کرده است.

گروه طالبان افغانستان در روزهای گذشته چندین والسوالی را در چند ایالت افغانستان تصرف کرده است و روز سه شنبه نیز مرکز والسوالی «جانی خیل» در ولایت پکتیا را تصرف کرد. قلمرو رسمی طالبان در افغانستان در حال افزایش است، موضوعی که باعث نگرانی مقامات افغانستان شده است.

روزنامه خراسان در ایران با اشاره با احتمال تغییر استراتژی دولت دونالد ترامپ در افغانستان برای فرستادن نیروهای بیشتر برای جنگ مستقیم علیه طالبان، به طور تلویحی به حمایت روس ها از طالبان اشاره کرده و می نویسد:‌ «اگر آمریکایی ها این استراتژی را در افغانستان پیاده کنند و از دیگر سو روس ها از طالبان در افغانستان حمایت کنند، آیا شرایطی مثل جنگ ویتنام پیش نخواهد آمد؟»

روزنامه خراسان در گزارش خود که تیتر «افغانستان در مسیر بحران جدید منطقه ای» منتشر شده، می نویسد:‌ «واقعیت این است که طالبان را نمی شود در معادلات افغانستان نادیده گرفت.طالبان، توانسته خود را بازسازی و احیا کند و از همین رو نیرویش چند برابر شده است و با دریافت سلاح و کمک های تجهیزاتی و حمایت های سیاسی – اقتصادی از حامیان منطقه ای و فرامنطقه ای خود، در مجموع در شرایطی قرار دارد که از ۳۴ ولایت افغانستان توانسته است در ۲۴ ولایت حضور موثر خود را تثبیت کند و در بستر این شرایط متاسفانه باید گفت که طالبان امروز در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد خاک افغانستان را در اشغال خود دارد.»

Videos obtained by CNN suggest the Russian government may be arming the Taliban in Afghanistan https://t.co/1Q9oUilrIe

— CNN Breaking News (@cnnbrk) 25 juillet 2017

در ویدئویی شبکه سی ان ان اسنایپر ها (تفنگ های تک تیرانداز)، انواع کلاشنیکوف و اسلحه های سنگنین در دست طالبان دیده می شود. کارشناسان سلاح می گویند تمام نشانه هایی که برای شناسایی مبدا این سلاح ها از آنها می تواند استفاده کرد از روی این سلاح ها پاک شده است.

دو گروه مجزا وابسته به طالبان یکی در شمال و دیگری در غرب ادعا می کنند که سلاح هایی در دست دارند که در اصل توسعه منابع دولتی روسیه تامین شده است.

یکی از این گروهها در نزدیکی هرات می گود که پس از شکست دادن یک گروه رقیب توانسته اند این سلاح ها را بدست آورند و گروه دیگر می گوید آنها سلاح هایشان را رایگان و از طریق مرز با تاجیکستان دریافت کرده اند که توسط روس ها تامین شده است.

صادق صادق، سخنگوی دولت افغانستان گفته است که روسیه می گوید با طالبان در ارتباط است و سرویس های امنیتی هستند که باید مشخص کنند آنها در چه سطحی از طالبان حمایت می کنند.

یک مقام افغانستانی دیگر که نامش برده نشده به سی ان ان گفته است که آنها مطمئن هستند که تجارت سلاح بین طالبان و روسیه وجود دارد.

افزایش قدرت طالبان در افغانستان و احتمال تغییر استراتژی دولت ترامپ در این کشور و از سوی دیگر ارتباط احتمالی روسیه با طالبان شرایط مبهمی را پیش روی امنیت افغانستان گذاشته است و می تواند امنیت منطقه را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: مذاکرات مستقیم کابل با طالبان برای پایان دادن به جنگ داخلی

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد