Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

سفیر ایران در کویت می‌ماند

سفیر ایران در کویت می‌ماند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن انتقاد از رویکرد کویت نسبت به روابط با تهران اعلام کرد که سفیر ایران در کویت باقی خواهد ماند.

دولت کویت پنجشنبه ۲۰ ژوئن/ ۲۹ تیر با احضار سفیر ایران در این کشور از وی خواست تا شمار کارکنان دیپلماتیک سفارت را از ۱۹ نفر به چهار تن کاهش دهد. در همین روز اعلام شد که دفاتر نمایندگی‌های نظامی، تجاری و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در این کشور بسته شده اند.

آقای قاسمی با نکوهش عملکرد دولت کویت گفت: «[کارکنان دیپلماتیک ما] اخراج نشدند و در واقع یک کاهش دیپلمات داشتیم. به سفیر ما اطلاع دادند که بهتر است تعدادی از پرسنل نمایندگی کاهش یابد و به اختیار خود نماینگی ظرف یک ماه و نیم کاهش یابد. ما روابط خوبی داشتیم و این اقدام زیبایی نبود که قابل سرزنش است و ما می توانیم همچنان گفتگوها را داشته باشیم. سفیر ما خواهد ماند ولی چنین انتظاری نداشتیم اگرچه شرایط را باید گاهی در نظر گرفت.»

في عدد #السياسة#طهران و”#حزب_الله” اللبناني يسعيان للسيطرة على #الكويت وإقامة “إيران الكبرى”https://t.co/PwEYccljhRpic.twitter.com/nIMAk9obng

— السياسة (@AlseyassahNews) 24 juillet 2017

بسیاری از رسانه‌های محلی و بین‌المللی عرب زبان می‌گویند که اقدام کویت در کاهش روابط دیپلماتیک با ایران پس از صدور رای نهایی درباره پرونده موسوم به «گروه عبدلی» صورت گرفت. نیروهای امنیتی کویت دو سال پیش از کشف انبار مهمات یک شبکه تروریستی در شهر عبدلی این کشور خبر دادند. ۲۱ نفر به ظن عضویت در این گروه بازداشت شدند. دولت کویت ایران و حزب‌الله لبنان را به حمایت از این گروه متهم می‌کند. تهران این اتهام را به شدت رد کرده است.

برخی رسانه‌های کویتی به نقل از منابع امنیتی گزارش کرده اند که ۱۴ تن از متهمان این پرونده پس از آگاهی از احکام حبس طویل المدت خود، از راه دریا به ایران گریخته اند.

وزارت امور خارجه ایران می‌گوید حق اقدام متقابل را برای خود محفوظ می‌داند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه: ایران بر ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود افزوده است

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد