بررسی موضوع «رجل سیاسی» در شورای نگهبان

بررسی موضوع «رجل سیاسی» در شورای نگهبان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شورای نگهبان در حال بررسی موضوع «رجل سیاسی» برای روشن کردن ابهامات مرتبط با این عبارت است. موضوعی که همواره در زمان بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مورد مناقشه بوده است.

سیامک ره پیک رئیس پژوهشکده شورای نگهبان به ایسنا گفته است که در سال ۹۲ در این مورد آیین نامه داخلی ایی در شورای نگهبان تنظیم شد.

وی افزوده است: «بعد از ابلاغ سیاست های کلی انتخابات بنا بر این شد این شرایط از جمله «رجل سیاسی» تنظیم و اعلام شود. در پژوهشکده شورای نگهبان مطالعاتی صورت گرفت، گزارشی تهیه شد به صحن شورا هم اعلام شد؛ البته شورای نگهبان آن آیین نامه قبلی را هم مجددا بررسی کرد، منتها از نظر زمانی، زمان بررسی‌ها به نحوی بود که مقارن با انتخابات ریاست جمهوری شد.»

سیامگ ره پیک با اشاره به اینکه این موضوع به پژوهشکده شورای نگهبان ارجاع شده است، گفت: «پژوهشکده مطالعاتی را انجام داد و گزارشاتی هم تهیه شد. در مورد روش و متد ورود به این بحث و چگونگی تنظیم این شرایط مدل های مختلف پیشنهاد شد که اینها در کنار آن آیین نامه قبلی در جلسه شورای نگهبان مطرح شد، ولی با توجه به شرایط وقت و زمان انتخابات، این جمع بندی تا قبل انتخابات ۹۶ انجام نشد.»

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان در انتهای گفتگویش با ایسنا گفته است که مطالعات در خصوص این موضوع ادامه دارد و اگر شورای نگهبان نتیجه نهایی را تصویب کرد به اطلاع عموم خواهد رسید.

نوع تفسیر شورای نگهبان از عبارت «رجل سیاسی» که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ذکر شده تاکنون اجازه نداده است تا زنی بتواند بعنوان کاندیدای ریاست جمهوری از سد شورای نگهبان عبور کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر رئیس جمهوری ایران به ترکیه در آخرین لحظات لغو شد

هانیه توسلی، بازیگر سینمای ایران به ۶ ماه حبس تعزیری و جریمه نقدی محکوم شد

ایران ۴۵۰ هزار «تبعه غیرمجاز» را بازگردانده است؛ کدام استان‌ها میزبان بیشترین مهاجر خارجی هستند؟