رجب طیب اردوغان با ملک سلمان در جده دیدار کرد

رجب طیب اردوغان با ملک سلمان در جده دیدار کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفر دو روزه رجب طیب اردوغان به کشورهای عربستان سعودی، کویت و قطر روز یکشنبه با ورود او به شهر بندری جده آغاز شد.

آگهی

او در این روز بطور جداگانه با ملک سلمان بن عبدالعزیز و شاهزاده محمد بن سلمان دیدار کرد؛ هنوز جزئیاتی از این دیدارها منتشر نشده است. در هفته‌های اخیر و همزمان با گسترش تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران قطر، دولتمردان زیادی به کشورهای عربی سفر کرده اند، با این حال جزئیات زیادی درباره این مذاکرات منتشر نمی‌شود.

آقای اردوغان که با هدف میانجیگری در بحران قطر این سفر دو روزه را آغاز کرده است، قبل از ترک ترکیه در فرودگاه استانبول «دشمنان» را متهم کرد که به دنبال «ایجاد تنش میان برادران» هستند.

او همچنین با تحسین رفتار قطر در دوران این بحران، اعلام کرد که در تلاش است از طریق گفتگو راه حلی را بیابد. قطر نزدیکترین متحد ترکیه از سال ۲۰۱۱ میلادی تا کنون است.

با آغاز این بحران، ترکیه با ارسال مواد غذایی و همچنین افزودن بر شمار نیروهای نظامی خود در پایگاهش در قطر، به حمایت از دوحه پرداخت.


تحلیلگران می گویند با توجه به موضوع گیری‌های روشن آقای اردوغان در جریان این بحران، شانس کمی وجود دارد که تلاش‌های دیپلماتیک او تاثیری در کاهش تنش کنونی داشته باشد و به نظر می رسد هدف اصلی او از این سفر، بیشتر نگرانی‌هایش درباره اطمینان از ادامه روابط اقتصادی ترکیه با عربستان سعودی و امارات متحده عربی باشد؛ آنهم در زمانی که فعالیت بازارهای مالی خلیج فارس و سرمایه گذاران از اهمیت بالایی برخوردار است.

مقصد بعدی رجب طیب اردوغان کشور کویت خواهد بود که در حال حاضر نقش میانجی اصلی را در بحران قطر بازی می کند. آقای اردوغان قرار است با صباح احمد جابر صباح، امیر کویت دیدار کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر منطقه‌ای اردوغان؛ «جهان اسلام به اتحاد نیاز دارد، نه تفرقه جدید»

بحران قطر، آنچه تا کنون روی داده

اردوغان: کشورهای عربی در بحران قطر حقوق بین‌الملل را نقض می‌کنند