اردوغان: سخنان وزیر خارجه آلمان بی اساس است

اردوغان: سخنان وزیر خارجه آلمان بی اساس است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رجب طیب اردوغان روز جمعه بیست و یکم ژوئیه با اعتراض به سخنان وزیر امور خارجه آلمان درباره ترکیه حرفهای او را تهدید آمیز و بی اساس خواند. وی همچنین تهدیدهای وزیر اقتصاد آلمان در ارتباط با محدود کردن سرمایه گذاریهای خارجی در ترکیه را به شدت محکوم کرد.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه آلمان نیز پیش از این سخنان همتای آلمانی خود را تهدیدی علیه ترکیه دانست و گفت کشورش زیر بار تهدید نمی رود.

تنش سیاسی میان برلین و آنکارا به دنبال دستگیری یکی از شهروندان آلمان در ترکیه بالا گرفت. مقامات ترکیه این ماجرا را در چارچوب کادر قضایی خود می بینند و درخواست آلمان برای آزادی وی را دخالت در امور داخلی خود قلمداد می کنند.

وزارت امور خارجه ترکیه با تاکید بر استقلال قضایی کشور اعلام کرد هیچ سازمان، مسئول و یا فردی، امکان نفوذ، توصیه و سفارش در سیستم قضایی را ندارد.

حدود دوهفته پیش یازده نفر از فعالان حقوق بشردر ترکیه به جرم همکاری با گروههای تروریستی بازداشت شدند. پیتر اشتویدتنر شهروند آلمانی یکی از این بازداشت شدگان بود که به همراه پنج نفر دیگر به زندان منتقل شده اند و تحت تعقیب قضایی قرار دارند.

وزارت امور خارجه آلمان ضمن اعتراض به دستگیری این افراد که رییس بخش ترکیه سازمان عفو بین الملل نیز جزو آنان است، خواستار آزادی شهروند خود و دسترسی وی به خدمات کنسولی است.

مقامات آلمان تهدید کردند احتمال دارد کمک های اتحادیه اروپا به این کشورمعلق شود.

دولت آلمان سفر به ترکیه را خطرناک دانسته و به شهروندان خود هشدار داده تا به این کشور سفر نکنند.

به گفته وزیر امور خارجه ترکیه سالانه حدود پنج میلیون گردشگر آلمانی از ترکیه بازدید و ده‌ها هزار شهروند این کشور نیز در آنتالیا زندگی می کنند. آقای چاووش‌اوغلو با اشاره به این موضوع گفت که این افراد با کسانی که فعالیت های جاسوسی دارند و یا از سازمان های تروریستی حمایت می کنند تفاوت دارند.

روابط کشورهای آلمان و ترکیه پس از کودتای نافرجام سال گذشته در ترکیه و اعتراض آلمان به شدت عمل دولت ترکیه در برخورد با مخالفان سیاسی خود رو به تیرگی گذاشت و از آن زمان تا کنون تنش سیاسی موجود بین این دو در موارد متعدد آشکار شده است.

ترکیه آلمان را به دخالت در امور داخلی خود متهم می کند و معتقد است که آلمان با اتخاذ سیاستی دوگانه از طرفی از استقلال نهاد های کشورش در مسئله جلوگیری از میتینگ دیپلمات های ترک در آلمان دفاع می کند و از جانبی دیگر استقلال قضایی ترکیه را در نظر نمی گیرد.

رسانه های آلمان به نقل از یک منبع امنیتی کشور می گویند ترکیه لیستی از بیش از ۶۸۰ شرکت آلمانی که از گروههای تروریستی حمایت می کنند را در اختیار دولت آلمان قرار داده است اما محمد شمشک، معاون نخست وزیر ترکیه در توییتی این خبر را نادرست دانسته و آنرا تکذیب کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان: در سیاست‌ خود در قبال ترکیه تجدید‌نظر می‌کنیم

آلمان دو فرد مظنون به جاسوسی برای روسیه را بازداشت کرد

شیرین‌کاری مستخدم موزه چگونه سر از گالری آلمان در آورد؟