بازیگوشی پسربچه ده ساله به کشف فسیل یک میلیون ساله انجامید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بازیگوشی پسربچه ده ساله به کشف فسیل یک میلیون ساله انجامید

یک فسیل ۱.۲ میلیون ساله بخاطر بازیگوشی یک پسربچه کشف شد.

نوامبر سال ۲۰۱۶ پای «جود اسپارکس»، پسربچه ۱۰ ساله اهل نیومکزیکو حین دویدن به چیزی گیر کرده و زمین می خورد. او ابتدا فکر کرد آنچه باعث زمین خوردنش شده جمجمه یک گاو است. اما پس از تحقیقات دیرینه شناسان دانشگاه نیومکزیکو مشخص شد که این جمجمه متعلق به یک استگوماستادون است. این حیوان از گروه منقرض شده ماستودون ها و از راسته فیل سانان است.

کیل اسپارکس پدر جود می گوید که پسرش مانند خیلی از کودکان به دایناسورها و فسیل ها علاقه بسیار زیادی داشته و در شش سالگی کتابهای زیادی در اینمورد جمع کرده بود.


آقای اسپارکس که سه فرزند دارد می گوید که او نمی دانست که باید با این فسیل چکار کند و تصمیم گرفت که با یک متخصص تماس بگیرد.

پیتر هود، استاد دانشگاه نیومکریکو و دیرینه شناس کاشف این فسیل میگوید: «من دوست دارم که مردم را به داشتن آگاهی در این زمینه تشویق کنم. این خانواده کار خاصی انجام دادند اگر سعی می کردند خودشان این فسیل را از زیر خاک در بیاورند، بدون دانش فنی ممکن بود آسیب زیادی به آن وارد کنند.»

این دانشمند معتقد است که فسیل های بیشتری از این حیوان در نزدیکی این منطقه وجود دارد و امیدوار است که به همراه زمین شناسان بتوانند در این منطقه حفاری اکتشافی انجام دهند.

به گفته آقای هود تنها سه نمونه از جمجمه کامل استگوماستادون ها در جهان وجود دارد. اولین فسیل این جانور در بولیوی و در سال ۱۹۰۰ کشف شد. اما او معتقد است فسیلی که او بیرون آورده کامل ترین جمجمه این حیوان است.

جود و خانواده اش هم برای بازدید از این فسیل به دانشگاه ایالت نیومکزیکو دعوت شدند.