Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

غواص گرفتار در غار دریایی پس از ۶۰ ساعت نجات پیدا کرد

غواص گرفتار در غار دریایی پس از ۶۰ ساعت نجات پیدا کرد
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ژیسکو گارسیا، نام یک غواص با تجربه و استاد زمین شناسی است که ۱۵ آوریل سال جاری به همراه همکار خود برای نقشه برداری از غارهای دریایی در منطقه مایورکای اسپانیا به زیر آب رفت. وی در یکی از این غارها محبوس می شود و تا آستانه مرگ پیش می رود.

پاره شدن طناب هدایت این دو غواص در داخل یکی از غارها و سرگردانی آنها موجب شد از ذخیره اکسیژن خود بیش از حد استفاده کنند.

در حالی که دو غواص با نگرانی بدنبال راه حلی برای یافتن راه می گشتند، ژیسکو گارسیا به یاد می آورد که دیگر غواصان از وجود غارهایی کم عمق در مجاورت آن منطقه سخن گفته بودند. در حالی که گلیم همکار ژیسکو گارسیا بدنبال نیروی‌های امداد می رود، ژیسکو خود را به این غار می رساند. وی می گوید:«مانند این بود که می خواهید با خودرویی در یک شب بسیار مه آلود رانندگی کنید.» در آنجا این غواص موفق می شود سر خود را از آب خارج کند و از اکسیژن بهره ببرد. فاصله بین سقف غار و سطح آب حدود ۱۲ متر بوده است. همزمان از کار افتادن دو چراغ قوه وی نگرانی او را چند برابر می کند. وی ساعتها در این مکان در انتظار دوستش و امداد باقی می ماند.

ژیسکو گارسیا پس از ۶۰ ساعت توسط نیروهای امداد نجات پیدا می کند. وقتی که غواصان امدادگر به سمت وی می آیند او تصور می کرده بخاطر کمبود اکسیژن دچار توهم شده است. تنها عملیات نجات این غواص ۸ ساعت طول کشیده است.

خونسردی، حفظ آرامش و حرفه‌ای بودن ژیسکو گارسیا وی را از خطر مرگ نجات داد.

No oxygen https://t.co/f2OswvDFEE

— BBC News (World) (@BBCWorld) 16 juillet 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تایلند؛ ۱۲ نوجوان مفقودشده در غاری زنده پیدا شدند

از گرمای غافلگیرکننده در سن‌پترزبورگ تا پدیده قابل انتظار «منهتن‌هنج» در نیویورک

خزر دریاست یا دریاچه؟