مسلمانان روهینگیا درباره خشونت‌های اخیر میانمار با خبرنگاران صحبت کردند

مسلمانان روهینگیا درباره خشونت‌های اخیر میانمار با خبرنگاران صحبت کردند
نگارش از Euronews

همزمان با صدور مجوز دسترسی محدود خبرنگاران و ناظران حقوق بشر به مناطق مسلمان نشین میانمار، شماری از اعضای اقلیت روهینگیا خود را به خبرنگاران رسانده و موارد تازه‌ای از خشونت‌ها علیه جامعه خود را به اطلاع آن‌ها می‌رسانند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بامداد یکشنبه گروهی از زنان مسلمان با حضور در میان خبرنگاران گفتند که یک روز قبل مهاجمان با حمله به روستای محل اقامت آن‌ها، مردان و زنان و کودکان بسیاری را ربوده اند.

یک زن با اشاره به فرزند «بازداشت شده» خود گفت: «پسر من تروریست نیست. او را در حالی که در مزرعه کار می‌کرد به اتهام‌های ساختگی دستگیر کردند.»

دور اخیر خشونت‌ها در شمال میانمار در ماه اکتبر گذشته آغاز شد. یک ماه بعد نیروهای ارتش به مسلمانان منطقه مااونگدا حمله کردند.

دولت میانمار در ۹ ماه گذشته دسترسی خبرنگاران و گزارشگران حقوق بشر به شهرهای ملسمان نشین را ممنوع کرده بود.


آتش اختلاف میان اقلیت مسلمان و اکثریت بودایی این کشور که از چند سال پیش شعله‌ ور شده بود، با ناتوانی دولت تحت رهبری آنگ سان سوچی، برنده جایزه نوبل صلح و همراهانش ادامه یافت. مسلمانان نیروهای نظامی دولت را به ارتکاب جرایمی چون قتل عام، تجاوز گروهی و کوچ دادن اجباری خود متهم می‌کنند؛ اتهام‌هایی که در صورت اثبات از جمله موارد جنایت علیه بشریت به حساب می‌آیند. دولت میانمار این اتهام‌ها را از اساس تکذیب کرده است.

همزمان با حضور خبرنگاران در شمال میانمار، ویدیویی دلخراش از زنده زنده سوزاندن یک شهروند میانماری در شبکه‌های اجتماعی فارسی و عربی زبان منتشر شده است. با این که صحت وقوع این فاجعه در میانمار قابل تایید نیست، پیش‌تر گزارش‌های متعددی از سوزاندن افراد در شمال این کشور منتشر شده بود.

سازمان ملل در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که دست‌کم ۷۵هزار نفر از اعضای اقلیت قومی-مذهبی روهینگیا با فرار از خانه و کاشانه خود به بنگلادش پناه برده اند. کمیته حقیقت‌یاب ملل متحد با صدها تن از پناهجویان مصاحبه کرده و مشغول بررسی پرونده نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر و حقوق بشردوستانه در این کشور است.

مطالب مرتبط