آیا توافق هسته ای ایران ترامپ را منزوی کرده؟

آیا توافق هسته ای ایران ترامپ را منزوی کرده؟
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایران و شش قدرت جهانی پس از سالها مذاکره و کشمکش بر سر برنامه هسته‌ای تهران سرانجام ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ با یکدیگر به توافق رسیدند.

توافق هسته‌ای برنامه جامع اقدام مشترک، برجام نام گرفت و در وین پایتخت اتریش امضاء شد.

این توافق از ۱۶ ژانویه سال ۲۰۱۶ لازم الاجرا شد و در آن کنترل برنامه هسته‌ای تهران پیش بینی شده است. در مقابل ایران از لغو تدریجی تحریم‌های بین المللی بهره خواهد برد.

اکنون با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ درایالات متحده آمریکا و مواضع خصمانه وی نسبت به برجام، به‌ویژه در دوران کارزارانتخاباتی، بسیاری اعتقاد دارند که این توافق در خطر قرار گرفته است. آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی، برجام را یکی از بدترین توافق‌هایی خواند که کشورش امضاء کرده و اعلام کرد با پس از به قدرت رسیدن آنرا «پاره» خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دولت ایالات متحده روز دوشنبه (۱۹ تیر ماه ۱۳۹۶) درباره سبک کردن تحریمها علیه ایران تصمیم خواهد گرفت.

با این وجود عده زیادی در واشنگتن وحتی در قلب ارتش آمریکا از مواضع تند دونالد ترامپ دفاع نمی کنند. ۳۸ ژنرال ارتش با ارسال نامه‌ای به رییس جمهوری آمریکا تاکید کرده اند که توافق بدست آمده دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را مسدود کرده است. در این نامه به توقف دو سوم سانتریفیوژها، عدم استفاده از ۹۸ درصد ذخایر اورانیوم و بتون ریزی قلب رآکتور آب سنگین ایران اشاره شده است. ۳۸ ژنرال آمریکایی نسبت به موضع خصمانه ایالات متحده هشدار می دهند و پیش بینی کرده اند که ادامه این روند می تواند به رویارویی نظامی با ایران منجر شود.

از سوی دیگر مقامات اروپایی برجام را بهترین راه حل برون رفت از بحران هسته‌ای معرفی کرده و خروج از آنرا یک اشتباه توصیف کرده اند. فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی اعلام کرد اتحادیه اروپا به درخواست بازبینی برجام که از سوی واشنگتن مطرح شده احترام می گذارد اما اروپا به تعهداتش در قبال ایران عمل می کند و نمی توان توافق هسته‌ای را تنها بدلیل مخالفت یک کشور بازبینی کرد.

در آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که بیست و سوم تیرماه سال جاری منتشر شد شورای حکام اعلام کرد که ایران به برجام پایبند است. در این گزارش همچنین تاکید شده است که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران بیش از حد مجاز نیست و تهران آب سنگین برای استفاده در رآکتورها ندارد.

اکنون باید دید آیا دونالد ترامپ با توجه به فشارهای داخلی و موضع اروپایی‌ها بازهم بر خروج از برجام پافشاری خواهد کرد و یا خیر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رافائل گروسی: جهان نباید شکست خود در کره شمالی را در ایران نیز تکرار کند

اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به دلیل حمایت نظامی از روسیه و سوریه وضع کرد

آمریکا خواهان کاهش تنش با ایران است؟ یا گزینه «خرید زمان» مطرح است؟