دولت چین: لیو شیائوبو، فعال مدنی و برنده جایزه نوبل صلح درگذشت

دولت چین: لیو شیائوبو، فعال مدنی و برنده جایزه نوبل صلح درگذشت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

لیو شیائوبو، برنده جایزه صلح نوبل، فعال حقوق بشر و دموکراسی در چین در ۶۱ سالگی درگذشت.

آقای شیائوبو از جمله تدوین‌ کنندگان «منشور ۰۸» در سال ۲۰۰۸ بود. بیانیه ای که خواستار اصلاحات و برقراری دموکراسی و حکومت چند حزبی در چین می شد و به امضای ۳۰۰ روشنفکر این کشور رسید.

دولت چین در سال ۲۰۰۹ وی را بازداشت کرد. یک دادگاه کیفری آقای شیائوبو را به دلیل تحریک مخالفان علیه دولت به یازده سال زندان محکوم کرد.

Liu Xiaobo Dies in Custody – Nobel Laureate’s Death Exposes Beijing’s Ruthlessness, But His Vision Lives Onhttps://t.co/OlotFXQMoPpic.twitter.com/xneslFJ8v5

— Human Rights Watch (@hrw) July 13, 2017

وی که از مهم‌ترین مخالفان دولت چین و از رهبران اصلی اعتراضات میدان تیان آنمن پکن بود در سال ۲۰۱۰ برای مبارزه طولانی و عاری از خشونت، برنده جایزه صلح نوبل شد. اما دولت چین به وی اجاز خروج از کشور و دریافت جایزه صلح نوبل را نداد.

آقای شیائوبو ماه پیش بدلیل ابتلا به سرطان و پیشرفت این بیماری از زندان آزاد شد.

همسر این برنده جایزه صلح نوبل نیز از سال ۲۰۱۰ در حصر خانگی قرار دارد.

Today we mourn a human rights giant, #LiuXiaobo. With courage and dignity, he inspired millions in #China and globally. pic.twitter.com/W7nm33To6I

— Amnesty EU (@AmnestyEU) July 13, 2017

اداره دادگستری شینیانگ در بیانیه ای که در وبسایت خود منتشر کرد، مرگ آقای شیائوبو را بدلیل از کار افتادگی همزمان چندین عضو داخلی بدن اعلام کرد.

به گزارش رویترز، رئیس کمیته نروژی نوبل، دولت چین را مسئول مرگ این فعال چینی خواند و گفت: «ما از این حقیقت نا امید کننده آگاه شدیم که لیو شیائوبو را به تاسیسات مجهز منتقل نکردند تا بتواند درمان مناسب و کافی را پیش از رسیدن به این مرحله دریافت کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین برنده نوبل صلح را به دلیل بیماری از زندان آزاد کرد

«بهتر از مردان واقعی»؛ دختران چینی دوست‌پسر ساخته هوش مصنوعی را ترجیح می‌دهند

سال اژدها، سالی خوش‌یمن در تقویم قمری چینی که خرد و کامیابی می‌آورد