سازمان ملل: صدها کودک و سالمند هنوز در موصل گرفتارند

سازمان ملل: صدها کودک و سالمند هنوز در موصل گرفتارند
نگارش از Euronews

دو روز پس از اعلام پیروزی دولت مرکزی عراق بر نیروهای داعش در موصل صدای تیراندازی و انفجار در غرب این شهر موصل هنوز بگوش می رسد.

ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا که بغداد را در بازپس گیری دومین شهر بزرگ عراق یاری رساند می گوید تعداد داعشی هایی که همچنان در موصل مقاومت می کنند «انگشت شمار» هستند.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق ضمن تبریک پیروزی ارتش و نیروهای عراقی بر داعش می گوید که اولویت اکنون تامین امنیت موصل و بازگرداندن ثبات به آن است.

حدود ۹۲۰ هزار نفر از جنگ و نبردی که در موصل جریان داشت گریختند اما سازمان ملل متحد هم می گوید که احتمالا و در سایه حضور شماری از نیروهای داعش، صدها غیرنظامی عراقی همچنان در بخش قدیمی و عربی شهر موصل گرفتارند.


لیز گراندی، مسئول هماهنگ‌ کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد می گوید صدها نفری که همچنان گرفتارند بیخانمانانی هستند که نتوانسته اند بگریزند، یا افراد مسن هستند و یا کودکانی که از خانواده هایشان جدا افتاده اند.

وی می افزاید گرفتارشدگان «آنقدر ضعیف و ناتوان هستند که نمی توانند از خط مقدم بگذرند.»


داعش اگرچه عملا از موصل، دومین شهر بزرگ بیرون رانده شده است اما مناطقی را در سه بخش عراق در حویجه، تلعفر و از عنه تا القائم در کنترل دارد.

این گروه اسلامگرای افراطی در رقه، پایتخت خودخوانده اش در سوریه، در محاصره نیروهایی است که از پشتیبانی آمریکا برخواردارند.

مطالب مرتبط