Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اینترپل:۱۹۰ کشور از تجربیات پلیس فتای ایران استفاده می‌کنند

اینترپل:۱۹۰ کشور از تجربیات پلیس فتای ایران استفاده می‌کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یورگن اشتاک دبیر کل پلیس بین‌الملل (اینترپل) در جریان دیدار با عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران با تقدیر از پلیس فضای مجازی ایران (فتا) گفت: «۱۹۰ کشور عضو اینترپل از تجارب این پلیس استفاده می کنند و پلیس فتا ایران برنامه های اینترپل را راهبری می کند.»

آقای اشتاک همچنین برای بهره‌برداری از تجارب ایران در زمینه مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر ابراز تمایل کرده است.

تهران روزهای دوشنبه و سه‌شنبه (دهم و یازدهم ژوئن/ ۱۹ و ۲۰ تیر) میزبان نشست کارگروه عملیاتی پروژه کالکان ( بررسی سازوکارهای مبارزه با تروریسم) در منطقه جنوب و غرب آسیا است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای اشتاک بر تقویت و استحکام همکاری بین پلیس ایران و اینترپل در مقابله با گروه‌های سازمان یافته از جمله مواد مخدر، جرایم سایبری و مبارزه با تروریست تأکید کرد و توجه ویژه به جرایم سایبری و فضای اینترنت را خواستار شد.

روز دوشنبه رئیس پلیس تهران در دیدار با دبیرکل عفو بین‌الملل از خروج نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست سازمان‌های تروریستی انتقاد کرده بود. اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا مجاهدین خلق را در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲ از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کردند.

عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران هم از آمادگی تهران برای همکاری با آٰرژانتین و پلیس بین‌‌الملل برای حل و فصل پرونده بمب‌گذاری آمیا خبر داد.

در ۱۸ژوئیه سال ۱۹۹۴ انفجار در مرکز همکاری آرژانتین و اسرائیل در پایتخت آرژانتین موسوم به آمیا (Asociación Mutual Israelita Argentina) هشتاد و پنج کشته و ۳۰۰ زخمی برجای گذاشت. با وجود آنکه مقام‌های قضایی آرژانتین ایران و حزب‌الله را مسئول آن انفجار معرفی کردند اما ۲۲ سال پس از وقوع حادثه، هنوز هیچ فردی در ارتباط با این «مرگبارترین بمب‌گذاری تاریخ آرژانتین» بازداشت نشده است. آلبرتو نیسمان، بازپرس رسیدگی کننده به پرونده در سال ۲۰۰۶ ایران و حزب‌الله لبنان را به دست داشتن در این انفجار‌ها متهم و حکم بازداشت بین المللی چند مقام ایرانی از جمله هاشمی رفسنجانی، علی اکبر ولایتی و علی فلاحیان، وزیر اسبق اطلاعات را به ظن مشارکت و معاونت در این عمل، صادر کرد. آقای نیسمان در سال ۲۰۱۵ و درست ساعاتی پیش از ارائه گزارشی در پارلمان مبنی بر همکاری کریستینا فرناندز د کرشنر، رئیس‌جمهوری پیشین آرژانتین با حکومت ایران با شلیک گلوله کشته شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آقای مِنگ پیدا شد ولی دیگر رئیس اینترپل نیست

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد