کرملین: عضویت احتمالی اوکراین در ناتو امنیت منطقه و جهان را تهدید می کند

کرملین: عضویت احتمالی اوکراین در ناتو امنیت منطقه و جهان را تهدید می کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پترو پروشنکو رئیس‌جمهور اوکراین روز دوشنبه پس از دیدار با ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو اعلام کرد که این سازمان با پیشنهاد کی‌یف برای آغاز مذاکرات عضویت این کشور درقویترین پیمان نظامی جهان موافقت کرده است. کاخ کرملین در اولین واکنش به این تصمیم اوکراین اعلام کرده است عضویت اوکراین در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی امنیت منطقه‌ای را تهدید می کند.


روسیه بیشتر از سه سال است که با حمایت از شبه نظامیان هوادار این کشور در شرق اوکراین وارد جنگ غیرمستقیم با کی یف شده است. دولت ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۱۴ شبه جزیره کریمه که بخشی از خاک اوکراین بود را اشغال کرد و طی یک همه پرسی این شبه جزیره از اوکراین جدا شد.

روسیه به عنوان یکی از برترین قدرتهای نظامی جهان تهدیدی جدی برای همسایگان غربی است. به همین دلیل کشورهای چون اوکراین که رابطه پرتنشی با این کشور دارند ترجیح می دهند بدلیل واهمه از حمله نظامی روسیه به ناتو بپیوندند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پی اشغال شبه جزیره کریمه، روسیه را تحریم کردند که ینس استولتنبرگ، رئیس ناتو می گوید این تحریمها تا زمانی که روسیه از نظامیان در شرق اوکراین حمایت می کند و اشغال شبه جزیره کریمه ادامه بیابد ادامه پیدا خواهند کرد.

همچنین استولتنبرگ اعلام کرد که ناتو همچنان به پشتیبانیهای سیاسی و عملی از اوکراین ادامه خواهد داد. دبیرکل ناتو از روسیه خواست تا نیروهای خود را از شرق اوکراین خارج کند.


قراراست فردا فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی در اینباره با مقامات اوکراینی و آمریکایی در وین اتریش گفتگو کند. یکشنبه نیز رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده با سفر به اوکراین اعلام کرد تا زمانی که مسکو به اقدامات خصمانه در اوکراین پایان ندهد تحریمها علیه این کشور باقی خواهد ماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استولتنبرگ در کی‌یف: اوکراین بیش از همیشه به ناتو نزدیک است

دور تازه حملات روسیه به مناطق غیرنظامی اوکراین: دست کم دو نفر کشته و ۱۴ نفر زخمی‌ شدند

رویترز: زغال سنگ مناطق اشغال شده اوکراین به ترکیه صادر می‌شود