شکایت دولت از تخلفات انتخاباتی نیروهای نظامی، انتظامی و ائمه جمعه

شکایت دولت از تخلفات انتخاباتی نیروهای نظامی، انتظامی و ائمه جمعه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

معاون حقوقی رئیس جمهوری ایران گفته است طبق موازین حقوقی باید به مجموعه تخلفات انتخاباتی رسیدگی شود و به همین دلیل دولت حسن روحانی نیز مجموعه شکایات خود را به شورای نگهبان و دستگاه قضایی ارسال کرده است.

مجید انصاری روز دوشنبه ۱۹ تیرماه در گفتگو با خبرآنلاین گفت: «تعداد محدودی از استانداران، فرمانداران و بخشداران درباره مسائل انتخابات به دستگاه قضایی احضار شدند، دفاع و صحبت کردند، بعضی موارد منع تعقیب خورد و بعضی موارد نیز در دست رسیدگی است. ما نیز مجموعه شکایات خود را به دستگاه قضایی ارسال کردیم چون به طور متقابل تعداد بسیار زیادی تخلفات رسانه ای، تخلفات برخی نیروهای نظامی، انتظامی، ائمه جمعه و جاهای مختلف در انتخابات وجود دارد که دولت براساس آنها شکایت کرد.»

پس از پیروزی حسن روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، برخی رسانه ها و منابع نزدیک به رقیب اصلی یعنی ابراهیم رئیسی از تخلفات شدید و گسترده در انتخابات سخن گفتند و اعلام کردند که شواهد و مدارک این تخلفات را در اختیار شورای نگهبان و دستگاه قضایی قرار خواهند داد. اما شورای نگهبان پس از چند روز ابعاد تخلف در انتخابات را محدود و سالم بودن انتخابات را تایید کرد.

آقای انصاری در توضیح جزئیات تخلفات مورد نظر دولت گفت: «مجموعه تخلفات انتخاباتی در قالب شکایت ستاد کاندیداها و ستاد وزارت کشور هم وجود دارد و بعضی هم جنبه جرم عمومی محسوب می شود. مثل استفاده از اموال عمومی توسط برخی نهادها و ارگان ها یا دخالت در انتخابات له یا علیه نامزدها از سوی اشخاص یا دستگاه هایی که برای ورود به این حوزه ممنوع بودند.

در روز برگزاری انتخابات (۲۹ اردیبهت ماه) ابراهیم رئیسی شخصا به ستاد انتخابات وزارت کشور مراجعه و خواهان رسیدگی به تخلفاتی شد که به ستاد انتخاباتی او رسیده بود. یکی از این موارد وجود مشکل برای حضور نمایندگان کاندیداها در حوزه های رای گیری بود. ستاد انتخاباتی حسن روحانی نیز متقابلا از عدم توجه به توصیه این ستاد برای بردن صندوق های سیار در حوزه های انتخاباتی و در نتیجه محروم شدن حدود سه میلیون نفر از رای دادن، شکایت داشت.

معاون حقوق دولت حسن روحانی ضمن تاکید بر ضرورت رسیدگی به این تخلفات گفت که از نظر دولت تخلفات انجام شده در روند انتخابات تأثیری نداشته و روند انتخابات سالم بوده است. اما لازم است با تخلفات برخورد صورت گیرد که در آينده تکرار نشود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از «علت و ملت» و «کمربند شیعی» تا «امپراتوری باستان»؛ استعاره‌های ماندگار کیسینجر از ایران

آیا ایران می‌تواند با ترکیه بر سر مواضع مشترک علیه اسرائیل به توافق برسد؟

سفر رئیس جمهوری ایران به ترکیه در آخرین لحظات لغو شد