هامبورگ پس از پایان نشست سران گروه بیست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هامبورگ پس از پایان نشست سران گروه بیست

پس از پایان نشست گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان آرامش بار دیگر به این شهر بازگشت. در سه روز گذشته بیش از ۵۰ هزار معترض برای ابراز نارضایتی از برگزاری نشست گروه بیست در این شهر جمع شده بودند که با شکسته شدن شیشه مغازه ها و آسیب دیدن خودروها میزان تنش معترضان با نیروهای پلیس آلمان در روز شنبه به اوج خود رسید.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری آلمان در دیدار با نیروهای پلیس که امنیت این نشست را بر عهده داشتند و ماموران آسیب دیده، خشونت سه شب گذشته در این شهر را محکوم کرد. وی گفت که با وجود درگیریها و اعتراضات سخت، برگزاری چنین نشست‌هایی برای گفتگوی رهبران کشورها درباره مشکلات جهان ضروری است.

وی افزود که گاهی باید با رهبرانی صحبت کنیم که حتی در کشور خود محبوب نیستند اما این گفتگوها لازم است.


پس از دو روز تظاهرات ضد سرمایه داری بدلیل برگزاری نشست سران گروه بیست در شهر هامبورگ، با خروج رهبران بیست اقتصاد بزرگ جهان شنبه شب پلیس آلمان با استفاده از دستگاههای فشار آب، معترضان را متفرق کرد.

از آنگلا مرکل، بخاطر انتخاب شهر هامبورگ برای برگزاری این نشست، آن هم چند ماه مانده به انتخابات انتقاد شده است. این شهر سابقه طولانی در فعالیت گروه های چپ رادیکال و آنارشیست دارد.

خانم مرکل پس از این نشست دو روزه در دیدار با نیروهای امنیتی و پلیس از آنها تشکر کرد. وی با محکوم کردن خشونت، بیشتر معترضان را صلح طلب خواند.

مقامات آلمان می گویند که در سه روز گذشته ۲۰۰ مامور پلیس زخمی شدند و همچنین از ۱۴۳ نفر بازداشت شده در این مدت ۱۲۲ نفر به زندان فرستاده شدند.