Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرایی سفر ترامپ به لهستان در آستانه نشست گروه بیست

چرایی سفر ترامپ به لهستان در آستانه نشست گروه بیست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا سفرش به اروپا برای شرکت در نشست گروه بیست را روز چهارشنبه از لهستان آغاز کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی خود در ورشو آینده تمدن غرب را در معرض خطر خواند و از لهستان بعنوان نمونه‌ای یاد کرد که آماده دفاع از تمدن است. دونالد ترامپ همچنین در مورد خطرات تروریسم و افراطی گرایی هشدار داد. او ضمن تصریح بر لزوم مهار کره شمالی گفت بحران سوریه نیازمند یک راه حل سیاسی است بگونه ای که مانع گسترش برنامه های «مخرب» ایران در این کشور شود.

به باور تحلیلگران دیدار دونالد ترامپ از لهستان آنهم در آستانه نشست گروه بیست در هامبورگ آلمان دلایلی دارد که به طور مختصر در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

- لهستان با جمعیت ۳۸ میلیون نفری از اعضای ناتو و میزبان هزاران نیروی نظامی آمریکایی است که آخرینشان در ژانویه امسال روانه این کشور شدند. این دیدار احتمالا دربردارنده پیام روشنی به مسکو است و به توان نظامی آمریکا در حوزه بالتیک اشاره دارد. از سوی دیگر لهستان از مشتریان تجهیزات نظامی آمریکا در منطقه است.

- لهستان در حال کاهش وابستگی خود به روسیه در حوزه انرژی و بویژه گاز است. نخستین محموله گاز مایع از آمریکا ماه گذشته به لهستان ارسال شد و دیدار ترامپ از ورشو در زمینه انرژی می تواند به نفع هر دو کشور تمام شود.

- به گزارش واشنگتن پست صدها هزار رای دهنده لهستانی‌تبار ساکن ایالت‌های میشیگان، اوهایو و ویسکانسین هستند؛ ایالت‌هایی که در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی آمریکا در سال ۲۰۲۰ نقشی تعیین کننده خواهند داشت.

- رهبران دو کشور در برابر جریان غالب نخبگان لیبرال موضعی مشابه دارند. به گزارش بی‌بی‌سی جهانی دو کشور با اولویت بخشیدن به منافع ملی در زمینه‌های مختلف از جمله تغییرات اقلیمی و مهاجرت سیاست‌گذاری می‌کنند.

- این دیدار فرصتی برای نشان دادن حمایت دونالد ترامپ از اعضای ناتو که موافق افزایش بودجه دفاعی هستند. در پی روی کار آمدن دونالد ترامپ، کاخ سفید از کشورهای عضو ناتو خواست تا بودجه دفاعی خود را تا سقف دو درصد تولید ناخالص داخلی افزایش دهند. درخواستی که با مخالفت برخی اعضا از جمله آلمان روبرو شد. برلین این خواسته را مترادف با آغاز یک مسابقه تسلیحاتی تازه خوانده بود.

- ترامپ با حضور در نشست «سه دریا» به ابتکار لهستان و کرواسی و با شرکت دوازده کشور اروپایی حوزه بالتیک، بالکان و آدریاتیک به اروپای تحت رهبری آلمان و فرانسه این پیام را دارد که واشنگتن در جستجوی متحدان تازه‌ای در این قاره است.

رئیس‌جمهوری آمریکا با حضور در میدان کراسنیکی ورشو و در میان استقبال شهروندان لهستانی سخنرانی خود را ایراد کرد. این میدان نماد خیزش مردم لهستان در برابر اشغال کشورشان توسط آلمان نازی در سال ۱۹۴۴است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پمپ‌هایی برای تراکتور یا پهپاد؛ شرکت دولتی لهستان به خبر استفاده ایران از قطعاتش واکنش نشان داد

سرباز لهستانی که با ضربات چاقوی یک پناهجو در مرز بلاروس مجروح شده بود جان باخت

کنیسه‌ یهودیان در پایتخت لهستان با کوکتل مولوتف هدف حمله قرار گرفت