دیوان لاهه به آفریقای‌جنوبی:‌عدم‌ بازداشت عمر‌البشیر نقض تعهد بود

دیوان لاهه به آفریقای‌جنوبی:‌عدم‌ بازداشت عمر‌البشیر نقض تعهد بود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بنا به اعلام دیوان بین المللی کیفری دولت آفریقای جنوبی با عدم بازداشت عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان در سال ۲۰۱۵ تعهدات خود را نقض کرده است.

قضات این دیوان، مستقر در لاهه، بر این باورند که آفریقای جنوبی می بایست براساس دادخواست ارائه شده به این کشور اقدام به بازداشت عمر بشیر می کرد. رئیس جمهوری سودان به اتهام نسل کشی از سوی دیوان بین المللی کیفری تحت پیگرد قرار دارد.

دیوان بین المللی کیفری هر چند از نقض تعهدات آفریقای جنوبی سخن گفته است اما در عین حال از ارجاع پرونده این کشور به شورای امنیت سازمان ملل به دلیل عدم همکاری با دیوان لاهه خودداری کرد. شورای امنیت در سال ۲۰۰۵ میلادی خواستار رسیدگی دیوان بین المللی کیفری به وضعیت منطقه دارفور در غرب سودان شد.

دیوان لاهه دو بار در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ برای عمر بشیر به اتهام ارتکاب نسل کشی، جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی در دارفور قرار بازداشت بین المللی صادر کرد.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که در جنگ منطقه دارفور سودان که از سال ۲۰۰۳ آغاز شده، ۳۳۰ هزار نفر کشته شده اند.

مقامات آفریقای جنوبی به عمر بشیر در ماه ژوئن سال ۲۰۱۵ اجازه دادند که پس از شرکت در اجلاس سران اتحادیه آفریقا در ژوهانسبورگ به سودان بازگردد.

Comment from HRW</a> on <a href="https://twitter.com/hashtag/ICC?src=hash">#ICC</a> ruling on <a href="https://twitter.com/hashtag/Bashir?src=hash">#Bashir</a> visit to <a href="https://twitter.com/hashtag/SA?src=hash">#SA</a>: <a href="https://t.co/uU9aoxQU8j">pic.twitter.com/uU9aoxQU8j</a></p>— Elise Keppler (EliseKeppler) July 6, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونده المپیک یک دهه پس از قتل دوست دخترش حکم آزادی مشروط گرفت

حامیان فلسطین در تظاهرات هزاران نفری در آفریقای جنوبی: سفیر اسرائیل اخراج شود

دانشمندان: صدای انسان برای حیوانات وحشی از غرش شیر هم ترسناک‌تر است