Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتقاد پارلمان اروپا از عضویت عربستان در کمیسیون زنان سازمان ملل

انتقاد پارلمان اروپا از عضویت عربستان در کمیسیون زنان سازمان ملل
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نمایندگان پارلمان اروپا دیروز سه‌شنبه در بحث و گفت‌وگو با فدریکا موگرینی، رئیس سیاست‌گذاری خارجی اتحادیه اروپا از انتخاب چالش‌برانگیز عربستان سعودی بعنوان عضو کمیسیون مقام زنان سازمان ملل متحد انتقاد کردند.

عربستان سعودی ۱۹ آوریل برابر با سی‌ فروردین امسال با ۴۷ رای مثبت از مجموع ۵۴ عضو شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل به عضویت چهار ساله این کمیسیون درآمد.

در جریان جلسه پارلمان اروپا کریستوس استیلیندز، کمیسیر اتحادیه اروپا با انتقاد از نابرابری جنسیتی در عربستان سعودی، وضعیت حقوق زنان در این کشور را مسئله‌دار خواند و بر الزام مقام‌های عربستان در زمینه موضوعاتی از جمله برابری جنسیتی تاکید کرد. او گفت:‌ «هیچ کشوری با اتکا به تنها نیمی از مردم نمی‌تواند به تمام ظرفیت‌هایش دست یابد.»

بنابر رتبه‌بندی فاصله جنسیتی، گزارش سال ۲۰۱۶ مجمع جهانی اقتصاد، عربستان سعودی در میان ۱۴۴ کشور در رده ۱۴۱ قرار گرفته است. عربستان تنها کشوری است که در آن زنان از حق رانندگی محروم هستند.

کمیسیون مقام زن با هدف ترویج برابری جنسیتی زنان و مردان، زیر مجموعه شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل متحد است.

ترزا خیمنز برسریل بارو، نماینده اسپانیا در پارلمان اروپا عربستان را یکی از زن‌ستیزترین کشورهای جهان خواند و گفت: «وقتی متوجه شدم که این کشور به عضویت کمیسیون زنان سازمان ملل درآمده فکر کردم اشتباهی رخ داده است. برای اینکه یکی از زن‌ستیزترین کشورهای جهان بعنوان عضو کمیسیونی انتخاب شده که هدفش ترویج برابری جنسیتی زنان و مردان است. این موضوع قابل درک نیست که کشور نقض کننده حقوق زنان چطور می‌تواند به بهبود حقوق آنها کمک کند»

ایرتاکس گارسیا پرز، دیگر عضو پارلمان هم بر تعهد اتحادیه اروپا نسبت به دفاع از حقوق زنان تاکید کرد و گفت: «باید تضمین کنیم که ملزم به دفاع از برابری حقوق زنان هستیم. نباید کاری کرد که اعتبار نهادهای بین‌المللی از دست رود.»

پیش از این نیز مقام‌های اروپایی انتقاد خود را در این‌باره ابراز داشته‌اند. شارل میشل، نخست‌وزیر بلژیک در اواخر ماه آوریل از رای مثبت این کشور به عضویت عربستان در کمیسیون مقام زنان سازمان ملل متحد ابراز پشیمانی کرد.

به گزارش واشنگتن پست برخی کشورها از جمله بریتانیا و سوئد زادگاه «سیاست‌گذاری خارجی فمینیستی» رد نکرده‌اند که به عضویت عربستان سعودی در این کمیسیون رای دادند.

Wait. Is this the same Sweden that voted 4 Saudi Arabia’s election to UN Commission on the Status of Women.??
Beware of duplicitous Sweden!

— Datanalytics (@DABolivia) 1 juillet 2017

عربستان در اکتبر گذشته نیز با کسب اکثریت آرا اعضا بار دیگر بعنوان عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک تحقیق: «عربستان اصلی‌ترین مروج افراط‌گرایی در بریتانیاست»

پشیمانی دولت بلژیک از رای مثبت به عضویت عربستان در کمیسیون مقام زن

شمار قربانیان مراسم حج در گرمای ۵۱ درجه عربستان از هزار نفر گذشت