واکنش‌ها؛ 'موشک بالستیک کره شمالی آلاسکا را در تیررس دارد'

واکنش‌ها؛ 'موشک بالستیک کره شمالی آلاسکا را در تیررس دارد'
نگارش از Euronews

آزمایش موشک بالستیک صبح روز سه شنبه از سوی کره شمالی واکنش های مقامات کشورهای همسایه کره شمالی و مقامات آمریکایی، روسی و بریتانیایی را در پی داشت. به گفته متخصصان این موشک سواحل ایالت آلاسکای آمریکا را در تیررس دارد.

آزمایش کره شمالی بلافاصله واکنش توکیو را در پی‌ داشت. ژاپن این اقدام همسایه خود را نقض صریح قطعنامه های سازمان ملل توصیف کرده است. شینزو آبه نخست وزیر این کشور گفته است که کره شمالی هشدارهای مکرر را نادیده می گیرد. وی گفته است در ارتباط با آزمایش های موشکی کره شمالی از چین و روسیه می خواهد نقش سازنده تری برای متوقف کردن برنامه نظامی کره شمالی ایفا کنند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که میزبان شی جین پینگ رئیس جمهوری چین است در واکنش به آزمایش موشکی کره شمالی گفت روسیه و چین در مورد توقف همزمان برنامه موشکی و هسته ای کره شمالی از یک سو و تمرین های گسترده نظامی آمریکا و کره جنوبی از سوی دیگر توافق دارند.

رهبران روسیه و چین همچنین گفته اند که نگرانی های کره شمالی باید در نظر گرفته شود.

بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا نیز در واکنشی آزمایش موشکی پیونگ یانگ را نمونه ای از خطر جدی برای کشورهای همسایه توصیف کرده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده هم در پیامی توییتری با تاکید بر میزان تحمل توکیو و سئول در برابر اینگونه اقدامات پیونگ یانگ، ابراز امیدواری کرد پکن رویه سختگیرانه تری در برابر کره شمالی اتحاذ کند.


آقای ترامپ در توییتر خود نوشت: «کره شمالی همین حالا یک موشک دیگر شلیک کرد. آیا این فرد (رهبر کره شمالی) در زندگی اش کار بهتری برای انجام دادن ندارد؟»

وزیر دفاع روسیه نیز اعلام کرد که این موشک میان برد بوده و تهدیدی برای روسیه محسوب نمی شود. وزیر دفاع روسیه می گوید این موشک مسیر ۵۳۰ کیلومتر را قبل از سقوط در آبهای ژاپن طی کرده است.

در مقابل تلویزیون دولتی کره شمالی اعلام کرد که این آزمایش موشک بالستیک قاره پیما موفقیت آمیز بوده است. کره شمالی می گوید که موشک «هوسانگ ۱۴» که قابلیت ارتفاع ۲/۸۰۲ کیلومتری را دارد و در این آزمایش در عرض ۳۹ دقیقه به هدف مشخص رسیده است.

مطالب مرتبط