سناتور آمریکایی فروش سلاح به کشورهای عربی را متوقف می‌کند

سناتور آمریکایی فروش سلاح به کشورهای عربی را متوقف می‌کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از توقف تمام قراردادهای تسلیحاتی با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تا پایان بحران قطر خبر داد.

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در نامه‌ای به رکس تیلرسون، وزیر خارجه این کشور هشدار داده است که اقدام به توقف فروش سلاح به شش کشور عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس تا زمانی خواهد بود که راه حلی برای بحران قطر پیدا شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با اشاره به بخش‌هایی از نامه باب کورکر نوشته است که «اختلافات اخیر به مبارزه علیه داعش و مقابله با ایران در منطقه لطمه می‌زند و به همین دلیل قبل از صدور هر گونه مجوز جدید در زمینه فروش تسلیحات به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس باید راه حلی برای پایان دادن به اختلافات کنونی به دست آوریم.»

بر اساس قوانین آمریکا پیش از فروش هرگونه تسلیحات به دولت‌های خارجی کنگره باید به طور رسمی از سوی دولت مطلع شود تا پس از بررسی و در صورت مخالفت بتواند آن را مسدود کند.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر از حدود سه هفته پیش ضمن قطع روابط سیاسی و اقتصادی خود با قطر این کشور را به حمایت از گروه های تروریستی و ایران متهم کردند.

این کشورها شروط ۱۳ گانه‌ای برای از سرگیری روابط و پایان دادن به تحریم علیه قطر مطرح کرده‌اند که از جمله آنها تعطيلى شبكه الجزيره و محدود کردن رابطه با ایران است.

قطر در واکنش از بررسی و پاسخ به این شروط خبر داده و درعین حال این درخواست ها را «غیرقابل اجرا» توصیف کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین نبرد هوایی بین یک جنگنده تحت کنترل هوش مصنوعی و انسان انجام شد

محاکمه تاریخی رئیس جمهوری سابق؛ دادستان پرونده: ‌ترامپ دست به توطئه‌چینی مجرمانه زده است

تیراندازی در ایالت تنسی آمریکا دست کم ۲ کشته و شش زخمی به جا گذاشت