اسرائيل: حزب‌الله به کمک ایران در لبنان خط تولید انبوه سلاح راه می‌اندازد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اسرائيل: حزب‌الله به کمک ایران در لبنان خط تولید انبوه سلاح راه می‌اندازد

مقام‌های ارشد امنیتی اسرائیل می گویند حزب‌الله با حمایت و به پشتوانه دانش نظامی ایران در لبنان در حال راه‌اندازی خط تولید انبوه تسلیحات است.

به گزارش روزنامه هارتص، سرلشکر هارتص هَلِیوی، رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل با اشاره به ادعای پیشین روزنامه کویتی الجریده، تایید کرده که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تا به امروز برای حزب‌الله چند کارخانه تولید سلاح راه اندازی کرده است.

به گفته این مقام امنیتی اسرائیل، در جریان سال گذشته ایران در تلاش بوده تا تجهیزات لازم برای خودکفایی تسلیحاتی در زمینه‌های خاص را در لبنان و یمن مستقر کند.

سرلشکر هارتص هَلِیوی با اشاره به حملات موشکی ایران به مواضع داعش در دیرالزور سوریه گفت: «داعش ضربات شدیدتری را متحمل شده بود و اگر هدف از این اقدام نمایش [قدرت] بوده، چنین موفقیتی حاصل نشده است.»

گزارش ماه مارس روزنامه الجریده در این زمینه به نقل از یک منبع ایرانی ادعا کرده بود که در کارخانه‌های اسلحه‌سازی تاسیس شده توسط ایران در لبنان، انواع تسلیحات ‌از جمله موشک با بردی بیش از ۵۰۰ کیلومتر، موشک‌های؛ زمینی، ضدناو و ضدتانک، خودروهای زرهی و پهپادهایی با قابلیت حمل مواد منفجره ساخته می‌شود.

این گزارش همچنین می‌افزاید که حزب‌الله برخی از سلاح‌های تولید این کارخانه‌ها را در سوریه آزمایش کرده و نتیجه موفقیت‌آمیز اعلام شده است.