حمله سایبری گسترده به شرکت‌ها و نهادهای دولتی کشورهای بزرگ جهان

حمله سایبری گسترده به شرکت‌ها و نهادهای دولتی کشورهای بزرگ جهان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شرکت‌های بزرگ و شماری از نهادهای دولتی در روسیه و اوکراین و بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی روز سه‌شنبه هدف یک حمله سایبری گسترده قرار گرفتند. گزارش‌ها حاکی است سیستم‌های بانکی و شبکه‌های توزیع برق پس از این حمله مختل شده است.

بزرگترین شرکت نفتی روسیه، روس‌نفت و بسیاری از کمپانی‌های بزرگ خارجی فعال در این دو کشور مانند شرکت کشتبرانی مرسک دانمارک و نیز شرکت متروی آلمان هدف حمله این باج‌افزار قرار گرفته اند. خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است که پیام درخواست باج بر صفحه‌های بسیاری از رایانه‌های ویروسی دیده شده است.

کارشناسان در نخستین واکنش‌ها شکل این حمله را بسیار شبیه به شیوه حمله ویروس «واناکرای» در ماه گذشته توصیف کرده اند.

بدافزارهایی که در حمله روز سه‌شنبه به کار گرفته شدند، پس از آسیب رساندن به سامانه‌های رایانه‌ای در روسیه و اوکراین در بسیاری از سیستم‌های کامپیوترهای کشورهای دیگر پخش شدند. شرکت‌هایی در بریتانیا، فرانسه، اسپانیا و دانمارک اعلام کردند که بر اثر این حمله آسیب دیده اند.

روزنکو پاولو، معاون نخست وزیر اوکراین با ارسال یک پیام در توییتر نشان داد که سیستم‌های کامپیوتری دولت اوکراین در پی این حادثه از کار افتادند.

Та-дам! Секретаріат КМУ по ходу теж “обвалили”. Мережа лежить. pic.twitter.com/B74jMsT0qs

— Rozenko Pavlo (@RozenkoPavlo) June 27, 2017

دبیرخانه شورای امنیت ملی اوکراین دقایقی پس از انتشار این خبر اعلام کرد که براساس نخستین تحلیل‌ها اثر انگشت روسیه در این حملات سایبری به چشم می‌خورد. روسیه تا زمان تنظیم این خبر، واکنشی به این ادعای اوکراین نشان نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار هلند به شهروندانش: پیش از سفر به ایران اطلاعات لپ‌تاپ و موبایل‌ خود را پاک کنید

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد