Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ظریف در برلین: یک روز ایران بود حالا نوبت قطر است

ظریف در برلین: یک روز ایران بود حالا نوبت قطر است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران که برای حضور در نشست سالیانه شورای روابط خارجی اروپا وارد برلین شد، در سخنرانی مراسم آغازین این نشست خواستار گسترش مذاکرات میان کشورهای حوزه خلیج فارس در موضوع قطع روابط کشورهای این منطقه با قطر شد.

آقای ظریف با تاکید بر نقش اروپا در خاورمیانه از شورای اروپا گفت: «اتحادیه اروپا از قابلیت ها و ارزشهای لازم برای کمک به مناقشه های منطقه خلیج فارس برخوردار است.»

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین روابط خود با قطر را به دلیل آنچه حمایت این کشور از تروریسم می خوانند متوقف کرده اند.

وزیر امور خارجه ایران در اینباره گفت کشورهایی که از قبول مسئولیت شکست درقبال خواسته های مردم خود در زمینه دموکراسی اجتناب می کنند، ایران و قطر را مسئول تروریسم می خوانند. وی افزود: «یک روز ایران است و حالا نوبت به قطر رسیده است.»

محمد جواد ظریف همچنین خواستار تشکیل مجمع جدیدی برای گفتگوی میان کشورهای خلیج فارس شد. وی رقابت تسلیحاتی منطقه را عامل اصلی تنش ها خواند و گفت: «زمانی که سیاست خارجی تبدیل به کالا شود، تسلیحات نظامی معیار و پشتوانه ای برای تروریسم خواندن یا نخواندن کشورها خواهد شد.»

آقای ظریف در ادامه گفت: «این باعث اختلال در تشخیص در منطقه ما می‌شود. این فکر که می‌توان امنیت را از خارج از کشور تضمین کرد موجب خرید تسلیحات برای تامین این امنیت می شود.»

روز یکشنبه حمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر ریاست جمهوری ایران در حساب توئیتری خود از تماس تلفنی شیخ تمیم بن حمد آل ثانی با حسن روحانی خبر داد.

درتماس تلفنی امیرقطربادکترروحانی:
-تبریک عیدسعیدفطر
-توسعه روابط اقتصادی وتجاری بویژه میان بخش های خصوصی
-ردهرگونه فشاروتهدیدوتحریم درمنطقه

— Hamid Aboutalebi (@DrAboutalebi) June 25, 2017

در این تماس تلفنی رئیس جمهوری ایران با تاکید بر توسعه روابط اقتصادی با قطر، تحریم و محاصره اقتصادی این کشور را قابل قبول ندانست.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی نیز با اعلام آمادگی قطر برای همکاری و تعامل با ایران، گفتگو را تنها راه حل مشکلات جهان اسلام دانست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه خود علیه ایران را صادر کرد

گفتگوی بورل و امیرعبداللهیان در آستانه سفر گروسی؛ رئیس دیپلماسی اروپا به وزیر خارجه ایران چه گفت؟

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است