ترزا می با حزب اتحادگرای دموکراتیک برای تشکیل دولت به توافق رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترزا می با حزب اتحادگرای دموکراتیک برای تشکیل دولت به توافق رسید

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نزدیک به سه هفته پس از انتخابات پارلمانی این کشور با حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی برای تشکیل دولت جدید به توافق رسید.

بنا به توافق حاصل شده دولت بریتانیا یک میلیارد پوند (یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار) اضافی به ایرلند شمالی اختصاص خواهد داد. در مقابل بزرگترین حزب پروتستان ایرلند شمالی در مجلس عوام بریتانیا از دولت محافظه کار ترزا می حمایت خواهد کرد.

حزب محافظه کار بریتانیا در انتخابات زودهنگام پارلمانی روز هشتم ژوئن اکثریت خود در مجلس عوام را از دست داد. این حزب موفق به کسب ۳۱۷ کرسی از ۶۵۰ کرسی مجلس عوام شد. با این حال این حزب اکنون با حمایت اتحادگرایان دموکراتیک که ۱۰ کرسی مجلس عوام را در اختیار دارند، می تواند در رای گیری های اصلی پارلمان از شکست برنامه های خود جلوگیری کند.

توافق به دست آمده به معنای ائتلاف حزب محافظه کار با حزب اتحاد اتحادگرای دموکراتیک نیست و به حمایت این حزب از دولت ترزا می در مجلس عوام محدود می شود.

توافق ترزا می با بزرگترین حزب پروتستان ایرلند شمالی به دلیل مواضع بسیار محافظه کارانه این حزب انتقادهایی را برانگیخته است. حزب اتحادگرای دموکراتیک مخالف سقط جنین و ازدواج همجنسگرایان است.