قاضی کهریزک به ۱۵ سال زندان محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
قاضی کهریزک به ۱۵ سال زندان محکوم شد

سخنگوی قوه قضائیه ایران از محکومیت یکی از قضات پرونده بازداشت‌گاه کهریزک به ١۵ سال حبس خبر داد.

غلام‌حسین محسنی‌اژه‌ای در رابطه با محکومیت علی‌اکبر حیدری‌فر توضیح داد: «این محکوم در پرونده دیگر ۳ اتهام و نسبت به هر اتهام، محکومیت سنگین داشته است. طبق قانون جدید اگر کسی تا ۳ جرم داشته باشد، حکم اجرا می‌شود اما اگر ۳ جرم بیشتر داشته باشد مجرم باید جرم اشد را متحمل شود که جرم اشد این فرد ١۵ سال است.»

سعید مرتضوی و حسن زارع دهنوی دو قاضی دیگری هستند که در رابطه با پرونده بازداشتگاه کهریزک نامشان مطرح است.

روزنامه بهار چاپ تهران در اردیبهشت ۱۳۹۱ به نقل از سهراب سليمانی، مدیر کل زندان‌های استان تهران از بازداشت علی‌اكبر حيدری‌فر داده بود. وی که در اصفهان بازداشت شده بود پس از مدت کوتاهی آزاد شد. اتهام وی اخلال در نظم عمومی بود.

این بار نیز پیش تائید معاون اول قوه قضائیه برخی از رسانه‌ها دلیل بازداشت وی را «اتهام اختلاس» مطرح کردند.

در بازداشت‌گاه کهریزک که در حومه تهران و در دوران فرماندهی محمدباقر قالیباف در نیروی انتظامی بنا شده بود پس از سرکوب اعتراض‌های مسالمت آمیز سال ۱۳۸۸ نام ۵ جان باخته مطرح شد.

علاوه بر محمد کامرانی، محسن روح‌الامینی، امیر جوادی‌فر و رامین آقازاده قهرمانی که از بازداشت‌شدگان بودند رامین پوراندرجانی، پزشک وظیفه این بازداشت‌گاه نیز به طرز مشکوکی جان باخت.

جسد این پزشک وظیفه بدون اجازه‌ کالبدشکافی به خانواده‌اش تحویل داده شد. مسوولان دلیل مرگ رامین پوراندرجانی را ابتدا سکته قلبی و سپس خودکشی (مسمومیت) اعلام کردند.