مخالفت رهبر جمهوری اسلامی ایران با همه پرسی استقلال کردستان عراق

مخالفت رهبر جمهوری اسلامی ایران با همه پرسی استقلال کردستان عراق
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رهبر جمهوری اسلامی ایران عصر سه شنبه ۳۰ خردادماه در دیدار با حیدر عبادی نخست وزیر عراق با برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرد.

حیدر عبادی که پس از دیدار از عربستان سعودی وارد تهران شده بود، هدف از دیدار از ایران را گسترش هرچه بیشتر روابط دو کشور عنوان کرد. آقای خامنه ای در این دیدار ضمن تاکید بر ضرورت حفظ یکپارچگی سرزمین عراق در مورد همه پرسی استقلال کردستان گفت: «جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان همسایه، با برخی زمزمه‌ها مبنی بر برگزاری همه پرسی برای جدایی یک بخش از عراق مخالف است و دامن زنندگان به این موضوع را مخالفان استقلال و هویت عراق می داند.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین در مورد مناسبات عراق و آمریکا با بیان اینکه «باید از ورود نیروهای امریکایی به عراق به بهانه آموزش و مسائل دیگر جلوگیری کرد.»، گفت: «باید در مقابل امریکایی‌ها هوشیار بود و به هیچ وجه به آنها اعتماد نکرد زیرا امریکا و اذناب او، مخالف استقلال، هویت و وحدت عراق هستند.»

حیدر عبادی در دیدار خود از تهران همچنین با حسن روحانی رئیس جمهور و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران ملاقات کرد. حسن روحانی در این ملاقات گفت آزادی موصل از دست داعش، جشن پیروزی ملت های منطقه بر تروریسم است. رئیس جمهور ایران امروز همچنین در مورد شلیک موشک میان برد سپاه به مقر داعش در دیرالزور گفت: «پاسخ موشکی سپاه به داعش بسیار بجا و کمتر از آنچه بود که نیروهای ما اجازه داشتند. هرگونه تعدی، با پاسخ بسیار قاطع‌تر مواجه می‌شود.»

در دیدار اسحاق جهانگیری و حیدر عبادی، معاون رئیس جمهور ایران ضمن تاکید بر همکاری های اقتصادی، سیاسی و امنیتی ایران و عراق، از ضرورت تهیه سند جامع این همکاری ها سخن گفت و بر لزوم همکاری دو کشور برای برطرف کردن معضل ریزگردها در استان های مرزی تاکید کرد.

نخست وزیر عراق نیز با تاکید بر اینکه هیچ زمینه ای وجود ندارد که ایران و عراق نتوانند همکاری کنند، گفت: «بخش نفت، گاز، برق، بیابان زدایی، مقابله با ریزگردها از جمله زمینه های همکاری میان دو کشور است و در سایر زمینه ها نظیر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر و جرائم سازمان یافته نیز امکان همکاری وجود دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد

محسن سازگارا به یورونیوز: درگیری نظامی با اسرائیل به سود خامنه‌ای تمام نخواهد شد

میزان هزینه‌های نظامی ایران در سال ۲۰۲۳؛ چهارم در خاورمیانه و بیست و ششم در دنیا