یک صیاد ایرانی به ضرب گلوله گارد مرزبانی عربستان کشته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
یک صیاد ایرانی به ضرب گلوله گارد مرزبانی عربستان کشته شد

وزارت کشور ایران می گوید گارد مرزبانی عربستان سعودی شامگاه شنبه به روی قایق‌ ماهیگیری ایرانی آتش گشود. در جریان این حادثه یک صیاد کشته شد.

به گفته مجید آقابابایی، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور «قایق‌های ایرانی که در آب‌های خلیج فارس در حال ماهی‌‌گیری بودند بر اثر امواج دریا از مسیر خود خارج می‌شوند. در پی آن تیراندازی از سوی گارد مرزبانی این کشور به سوی قایق‌های ایرانی صورت می‌گیرد و یک صیاد ایرانی بر اثر اصابت گلوله کشته می‌شود.»

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور اقدام عربستان را مغایر با اصول انسانی خواند و گفت که حتی با فرض ورود قایق‌های ایرانی به مرزهای عربستان بر اثر امواج دریا آن‌ها مجاز به شلیک نبودند.

عربستان هنوز به این گزارش واکنش نشان نداده است.

تعداد دقیق قایق‌ها مشخص نیست. برخی منابع از دو قایق و برخی دیگر از سه قایق سخن گفته‌اند. تحقیقات وزارت کشور برای روش شدن این موضوع که آیا قایق‌های ایرانی وارد مرز عربستان شده بودند یا خیر ادامه دارد.

وزارت کشور می‌گوید اطلاعاتی از سرنوشت دیگر قایق‌ها در دست نیست و نداشتن سفارتخانه در عربستان دسترسی به اطلاعات در این زمینه را با مشکل روبرو کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز اقدام گارد مرزبانی عربستان در تیراندازی به صیاد بوشهری که به کشته شدن این فرد شد را اقدام غیرقانونی و مغایر با اصول مسلم حقوق بین‌الملل دانست.

وی گفت که شلیک و تیراندازی به یک قایق صیادی کوچک غیر مسلح هیچ توجیهی ندارد.

به گزارش ایسنا، آقای قاسمی همچنین تاکید کرد که این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کنیم.