یک زن همجنسگرا به نخست وزیری صربستان برگزیده شد

یک زن همجنسگرا به نخست وزیری صربستان برگزیده شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان، در اقدامی تاریخی یک زن همجنسگرا را به نخست وزیری برگزید. آنا برنابیچ از این پس دومین مقام مهم این کشور در هرم سیاسی خواهد بود.

تاریخی و بی‌سابقه بودن این انتصاب از آن جهت است که صربستان یکی از محافظه کار و سنتی‌ترین کشورهای مسیحی ارتدکس در اروپا است و جنبش‌های راست افراطی قدرت زیادی در این کشور دارند. بیش از ۷ میلیون جمعیت کشور که ۸۰ درصد کل ساکنان آن را تشکیل می‌دهند معتقدان ارتدکس مسیحی هستند و بسیاری از رهبران دینی این کشور همجنس‌گرایی را تقبیح کرده‌اند.

آنا برنابیچ ۴۱ ساله در سال گذشته وارد دنیای سیاست شد. وی همچنین اولین زن نخست وزیر در تاریخ صربستان جدید نیز محسوب می‌شود.

Serbia appoints first lesbian PMhttps://t.co/dF6WufGNHCpic.twitter.com/KcgwmFKej5

— DIVA Magazine (@DIVAmagazine) June 16, 2017

خانم نخست وزیر در اولین واکنش نسبت به انتصاب خود گفت از این که به مقام نخست وزیری رسیده، افتخار می‌کند و امیدوار است بتواند در آرامش خدمتگزار کشورش صربستان باشد. سال گذشته ورود خانم برنابیچ به کابینه نخست وزیر سابق و رییس جمهوری فعلی صربستان با واکنش‌های تند رهبران گروه‌های مخالف و جوامع تند مذهبی این کشور همراه شد. کسی فکر نمی‌کرد در کمتر از یک سال و با انتخاب الکساندر ووچیچ، او مقام مهم نخست وزیری را بدست بیاورد. آنا برنابیچ در دولت گذشته صربستان وزیر مدیریت اداره‌های دولتی و سخنگو بود.

صربستان در سال‌های اخیر بارها از سوی سازمان‌های حقوق بشری و اتحادیه اروپا بدلیل عدم رعایت حقوق اقلیت‌ها از جمله همجنس‌گرایان تحت فشار قرار گرفته است و به این ترتیب به نظر می‌رسد این اقدام رئیس جمهوری جدید می‌تواند کمی از این فشارها کم کند و قدرت ویژه‌ای به اقلیت‌هایی بدهد که سال‌هاست از فشارهای روزمره در صربستان گلایه می‌کنند. آنا برنابیچ که خود متولد بلگردا پایتخت صربستان است پیش از ورود به کابینه دولت در یک سازمان خصوصی مشهور به «نالد» مدیر بخش پژوهش‌های اقتصادی بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست‌وزیر همجنسگرای صربستان صاحب فرزند شد

تجمع هزاران نفری معترضان در بلگراد؛ مسکو: تحریک به ناآرامی‌ها در صربستان از خارج صورت می‌گیرد

انتخابات صربستان زیر سایه تورم، خشونت و شکل‌گیری ائتلاف اپوزیسیون جدید برگزار شد