انتشار مجموعه اسناد کودتای ۲۸ مرداد توسط وزارت خارجه آمریکا

انتشار مجموعه اسناد کودتای ۲۸ مرداد توسط وزارت خارجه آمریکا
نگارش از Hossein Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزارت امور خارجه آمریکا روز ۱۵ ژوئن (۲۵ خردادماه) مجموعه کامل اسناد مربوط به روابط ایران و آمریکا در دهه ۱۹۵۰ و رویدادهای مربوط به کودتای ۲۸ مرداد علیه دولت دکتر محمد مصدق را منتشر کرد.

بسیاری از اسناد و اطلاعات مهم مربوط به این رویدادها قبلا و به تدریج توسط برخی سازمان های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا منتشر شده بود که مهمترین آنها اسنادی بود که در سال ۲۰۱۳ توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از طبقه بندی محرمانه خارج و در دسترس عموم قرار گرفت.

مجموعه اسناد جدید که در قالب یک کتاب منتشر شده با انتشار اسناد و جزئیاتی بیشر، به درک جامع تر روابط سه کشور ایران، آمریکا و بریتانیا در دهه ۱۹۵۰ بر اساس توالی منطقی رویدادها کمک می کند.

پیش از این برخی ماموران اطلاعاتی و یا دیپلماتهای هر دو کشور آمریکا و بریتانیا با انجام مصاحبه هایی بر گوشه های مبهمی از رویدادهای مربوط به کودتا روشنی بیشتری انداخته بودند و مادلین آلبرایت وزیر خارجه اسبق آمریکا نیز در سال ۲۰۰۰ بر نقش چشمگیر آمریکا در سازماندهی براندازی دولت دکتر مصدق تاکید کرد.

سرانجام در سال ۲۰۱۳ سازمان سیا پس از ۶۰ سال مجموعه اسنادی که تایید دخالت مستقیم آمریکا و بریتانیا در کودتا علیه مصدق، از طریق عملیاتی به نام آژاکس بود را از طبقه بندی محرمانه خارج کرد، اما چاپ و انتشار مجموعه اسناد کامل در چارچوب روابط ایران و آمریکا در دهه ۱۹۵۰ به دلیل حساسیت مذاکرات هسته ای تا سال جاری به تعویق افتاد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه اسبق بریتانیا: هشدار داده بودم که حکومت آخوندها بسیار بدتر از حکومت شاه خواهد بود

«مقام آگاه ایران» ادعای «هشدار مخفیانه آمریکا به تهران پیش از حمله داعش » در کرمان را رد کرد

آمریکا از پیش به ایران درباره حمله داعش به مراسم سلیمانی مخفیانه هشدار داده بود