Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ابوبکر بغدادی زنده یا مرده، درباره او چه می‌دانیم؟

ابوبکر بغدادی زنده یا مرده، درباره او چه می‌دانیم؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

از ابوبکر بغدادی، رهبر داعش و خلیفه خودخوانده مسلمانان که بارها خبر مرگش از رسانه‌‌ها اعلام شده اطلاعات زیادی در دسترس نیست.

ابوبکر بغدادی با نام اصلی ابراهيم عواد ابراهيم علی محمد بدری سامرائی در تابستان ۱۹۷۱ در شهر سامرا بدنیا آمد. او که با نام‌های دکتر ابراهیم و ابودعاء شناخته می‌شد برخاسته از خانواده‌ای بسیار مذهبی بود و گفته می‌شود از نوادگان جعفر بن علی، پسر امام دهم شیعیان است.

As far as claims to have killed Baghdadi go, ISIS leader is turning into cat with 9k lives. US, Iraq & Syria have previously claimed same. https://t.co/cSEnVCY4qn

— Louisa Loveluck (@leloveluck) 16 juin 2017

پیشینه و سابقه

او در خانواده‌ای سنی و نسبتا مرفه بدنیا آمد. در سال ۱۹۹۶ لیسانس خود را در زمینه مطالعات اسلامی از دانشگاه بغداد، و در حوزه مطالعات قرآنی فوق لیسانس و دکترایش را از دانشگاه صدام دریافت کرد. پس از مدتی تدریس قران به کودکان، او به جنبش اخوان المسلمین پیوست.

پس از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ ابوبکر بغدادی در صف «جیش سنت و جماعت» قرار گرفت. کمی بعد توسط نیروهای آمریکایی در فلوجه دستگیر شد و به اردوگاه بوکا در نزدیکی امه قصر فرستاده شد و ده ماه آنجا زندانی بود. گفته می‌شود در این دوران بود که او گرایشهای افراطی پیدا کرد.

از القاعده تا داعش

پس از آزادی از زندان در دسامبر ۲۰۰۴ به شاخه القاعده در عراق پیوست. پس از کشته شدن ابومصعب زرقاوی پایه‌گذار و رهبر القاعده عراق در جریان حملات هوایی آمریکا و جانشینی ابو ایوب مصری، پایه‌های داعش شکل گرفت و در پی به قتل رسیدن او در سال ۲۰۱۰، ابوبکر بغدادی که سلسله مراتب را طی کرده بود رهبر این گروه شد.

در سال ۲۰۱۳ شکل‌گیری داعش اعلام شد و با بروز اختلاف با ابوبکر بغدادی، ایمن ظواهری، جانشین بن لادن در القاعده در اوایل سال ۲۰۱۴ وی را از القاعده اخراج کرد. در پی آن بغدادی خود را خلیفه خواند و داعیه خلافت بر تمام مسلمان سر داد.

توسعه قلمرو

داعش در سال ۲۰۱۴ موصل، دومین شهر عراق را اشغال کرد و قلمرو خود را در بخش‌های شرقی کشور و سوریه گسترش داد. داعش از طریق تجارت سیاه و فروش نفت پول زیادی به دست آورد. گفته می‌شود درآمد داعش روزانه نزدیک به یک میلیون دلار بوده است.

علاوه بر این، داعش کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا، فرانسه و آلمان را هم هدف قرار داد. عاملان انتحاری داعش در شهرهای مختلف به بمبگذاری‌های مختلف دست زدند و جوی بسیار رعب‌آور بوجود آوردند.

نخستین پیام صوتی او به تابستان ۲۰۱۲ بر می‌گردد زمانی که از پیروزهای متعدد داعش خبر داد. آخرین پیام صوتی او هم به پاییز ۲۰۱۶ مربوط می‌شود.

ابوبکر بغدادی به چهره‌ای تبدیل شد که ایالات متحده آمریکا برای تحویل او ده میلیون دلار جایزه درنظر گرفت. بعدها این مبلغ به ۲۵ میلیون دلار افزایش یافت.

فوربس در رتبه بندی مهمترین چهره‌های سال ۲۰۱۶ ابوبکر بغدادی را در رتبه پنجاه و هفتم قرار داده است.

نام‌های مستعار

خانواده ابوبکر بغدادی او را «مومن» و پیکارجویان داعش وی را «شیخ ناپیدا» خطاب می‌کردند، به این دلیل که او خیلی مرموز رفتار می کرد تاجایی که هنگام صحبت با دیگران صورتش را با نقابی می پوشاند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: ابوبکر بغدادی رهبر داعش، احتمالا در جریان یک بمباران کشته شده است

تشکر فرانسه از عمان پس از آزادی لوئی آرنو؛ دست‌کم۳ شهروند دیگر فرانسه همچنان در ایران زندانی‌ هستند

انتقال دو هزار متهم به بزرگترین زندان آمریکای لاتین؛ سرکوب «باندهای جنایتکار» السالوادور ادامه دارد