Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ترزا می؛ از برکسیت تا رای اعتماد دوباره

ترزا می؛ از برکسیت تا رای اعتماد دوباره
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ترزا می که تا یکسال پیش چهره ای چندان شناخته شده برای عموم مردم در بریتانیا به حساب نمی آمد ژوئیه سال ۲۰۱۶، یکروز پس از پیروزی رای آری در همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا، برکسیت، در راس دولت بریتانیا قرار گرفت.

خانم می در ۵۹ سالگی، هنگام بدست گرفت سکان هدایت این کشور فردی تازه کار در سیاست نبود. او پیشتر به عنوان وزیر کشور در دولت دیوید کامرون فعالیت می کرد که پس از همه پرسی برکسیت مجبور به استعفا و ترک دفتر نخست وزیری شد.

نکته طنز آمیز ماجرا اینجاست که ترزا می بر خلاف نظر اکثر هم حزبی های محافظه کارش، حفظ بریتانیا در اتحادیه اروپا را محور کارزار انتخاباتی خود قرار داده بود، اما پس از بدست گرفتن قدرت برای راضی کردن هوادران برکسیت که او را انتخاب کرده بودند لحن اش را تغییر داد و سخت تر کرد. او با تکرار این جمله که خروج از اتحادیه اروپا به معنی خروج از اتحادیه اروپاست پیامی ناخوشایند به همکاران اروپایی اش فرستاد که مذاکراتی سخت را در این خصوص به او وعده داده بودند.

از همین رو ترزا می برای برخورداری از قدرت چانه زنی بالا در این مذاکرات تصمیم به برگزاری انتخابات سراسری زودرس در بریتانیا گرفت. خانم نخست وزیر در حالی دست به این ریسک بزرگ زد که حزب کارگر، رقیب جدی محافظه کاران با بحران رهبری مواجه شده بود.

از سوی دیگر کارزار انتخاباتی خانم می با فرجامی کابوس وار روبرو شد. بریتانیا ظرف چند هفته با سه حادثه تروریستی در خون غلتید. خانم نخست وزیر از سوی حزب رقیب به کاهش چشمگیر شمار نیروی پلیس در زمان تصدی وزارت کشور بریتانیا متهم شد، طعنه ای فاجعه بار که در اوج تهدید های تروریستی مطرح شد.

ترزا می همچنین برخلاف وعده های انتخاباتی در خصوص تدابیر مربوط به تامین هزینه زندگی سالخوردگان تغییر موضع داد که این عقب نشینی انتقاد شدید مطبوعات را به همراه داشت.

گرچه کارشناسان علوم سیاسی و تحلیلگران همواره بر سر پیروزی ترزا می حاضر به شرط بندی بودند، اما این پیروزی آنچنان که پیش بینی می شد، منجر به کسب اکثریت مطلق پارلمانی نشد.

محافظه کاران در دوران کاراز پرتلاطم انتخاباتی پشت رهبر خود ایستادند. اما پیروزی نه چندان پررنگ، پیش از هرچیز، آینده سیاسی ترزا می را در خطر جدی قرار خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قمار ریشی سوناک زیر باران؛ آیا انتخابات زودهنگام بریتانیا به دو قرن «استمرار» سیاسی پایان می‌دهد؟

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد