ژنرال نوریگا، حاکم نظامی سابق پاناما که بود؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ژنرال نوریگا، حاکم نظامی سابق پاناما که بود؟

مانوئل آنتونیو نوریگا در سال ۱۹۳۴ در پاناما بدنیا آمد. او که نمی دانست پدرش کیست توسط خاله خود در پاناما سیتی بزرگ شد و به مدرسه آمریکایی ها رفت و توانست در سال ۱۹۸۳ پس از مرگ مشکوک عمر توریخوس به قدرت برسد.

آقای نوریگا در دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان رابطه نزدیکی با واشنگتن برقرار کرد و با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز همکاری داشت.

بین سالهای ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۹، او از متحد آمریکا به دشمن قسم خورده ایالات متحده تبدیل شد. و نهایتا بدلیل نزدیکی با کارتل مدئین توسط آمریکا به قاچاق مواد مخدر متهم شد.

در سال ۱۹۸۹ مانوئل نوریگا نتایج انتخابات کشور را لغو و مخالفان خود را سرکوب کرد. در نهایت زمانی که پارلمان پاناما او را «رهبر بزرگ» نامید، نوریگا رابطه با ایالات متحده را وضعیت جنگی خواند.

جرج بوش «پدر»، رئیس جمهور وقت آمریکا درباره او گفت: «تهدید بی پروای ژنرال نوریگا و حمله به آمریکایی ها، جان شهروندان آمریکا در پاناما را در خطر بزرگی انداخت. به همین خاطر او را برای اجرای عدالت به ایالات متحده خواهیم آورد.»

بیستم دسامبر ۱۹۸۹ پس از اشغال پاناما، سربازان آمریکایی در عملیات جستجوی خانه به خانه بدنبال مانوئل نوریگا عملیاتی را آغاز کردند.

ژانویه ۱۹۹۰ ژنرال نوریگا به سفارت واتیکان پناه برد اما پس از پخش شبانه روزی موسیقی «هارد راک» توسط نیروهای آمریکایی در مقابل سفارت واتیکان، به اجبار تسلیم شد.

آقای نوریگا که به جرم ارتباط با کارتل های مواد مخدر به مدت بیست سال در آمریکا زندانی بود در سال ۲۰۱۰ به فرانسه منتقل شد.

حاکم نظامی سابق پاناما در سال ۱۹۹۹ در فرانسه به اتهام پولشویی با حکم غیابی به هفت سال زندان محکوم شده بود. دسامبر سال ۲۰۱۱، این ژنرال ۷۷ ساله دوباره به کشور خود بازگردانده شد.

مانوئل آنتونیو نوریگا در پاناما نیز به دلیل ناپدید شدن سه تن از مخالفانش در سالهای ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۹ به بیست سال زندان بدون عفو محکوم و مجددا زندانی شد. اگرچه او همواره این اتهام را رد کرد و خود را بیگناه خواند.

Manuel Antonio Noriega