ماجرای رهگیری هواپیمای سعودی چه بود؟

ماجرای رهگیری هواپیمای سعودی چه بود؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد روز سه شنبه در حاشیه نشست علنی مجلس از نقض حریم هوایی ایران توسط یک هواپیمای سعودی سخن گفته و خواهان روشن شدن این مساله شده که چرا در این ماجرا وزیر امور خارجه تصمیم گرفته و سیستم پدافندی کشور ورود نکرده است.

این نماینده مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی در جمع خبرنگاران و در توضیح ماجرا گفت که «پنج‌شنبه گذشته یک هواپیمای نظامی سعودی با ذخیره سوخت بالا ضمن نقض حریم هوایی ایران از فرودگاه دمام در عربستان به مقصد قرقیزستان پرواز می‌کند. در این هواپیما فرماندهان نظامی سعودی برای جلسه‌ای با مقامات آمریکایی در خصوص داعش حضور داشتند.»

به گفته آقای قدوسی در ادامه این رویداد «مراقبت هوایی فرودگاه یزد هواپیمای سعودی را رصد می کند و پس از آن از فرودگاه تهران استعلام می‌گیرد که اجازه پرواز در حریم هوایی ایران را دارد یا خیر؛ که پس از آن مشخص می‌شود هواپیمای سعودی اجازه پرواز در حریم هوایی را ندارد. بلافاصله بنابه دستور پدافند هوایی، هواپیماهای جنگنده برای اسکورت این هواپیما پرواز می‌کند.»

این عضو کمیسیون امنیت ملی پایان ماجرا را اینگونه توضیح می دهد که «بنابه دستور پدافند ایران، هواپیمای نظامی سعودی باید در فرودگاه شیراز فرود می آمد اما آنها مدعی شدند که به دلیل حجم ذخیره سوخت از لحاظ فنی توانایی فرود ندارد. پس از این اتفاقات با آقای ظریف تماس برقرار می شود و با نظر وزارت امور خارجه این هواپیما در نهایت به فرودگاه دمام عربستان بازمی گردد.»

انتقاد آقای قدوسی در جمع خبرنگاران این بود که در حالی که سیستم پدافندی و امنیتی کشور باید پیگیر نحوه ورود هواپیمای سعودی به آسمان به ایران و نقض حریم هوایی کشورمان می شد، چرا آقای ظریف تاکید کرده است که هواپیمای سعودی به مبداء بازگردد. هنوز مقامات وزارت خارجه ایران به این ادعای مطرح شده از سوی نماینده مجلس واکنشی نشان نداده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد

ایران یک کشتی «مرتبط با اسرائیل» را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد