هشدار سازمان بهداشت جهانی نسبت به شیوع دوباره وبا در یمن

هشدار سازمان بهداشت جهانی نسبت به شیوع دوباره وبا در یمن
نگارش از Euronews

سازمان بهداشت جهانی ضمن هشدار جدی نسبت به شیوع دوباره وبا در یمن خواستار کمک‌های فوری بشردوستانه شد.

به گزارش وزارت بهداشت یمن ۱۹ استان از ۲۲ استان کشور در معرض شیوع دوباره وبا هستند که از ماه آوریل آغاز شده است. وبا تاکنون بیش از ۵۰ هزار نفر را در یمن مبتلا کرده و ۴۷۸ نفر را هم به کام مرگ کشانده است.

عمر صالح، هماهنگ کننده خدمات اضطراری سازمان بهداشت جهانی در یمن «وضعیت بهداشت در این کشور را بویژه پس از آغاز دور دوم شیوع وبا» بحرانی توصیف کرد و گفت: «دوره نخست شیوع وبا در اکتبر سال گذشته آغاز و تا فوریه سال جاری میلادی مهار شد و در مجموع حدود ۲۶ هزار نفر به آن مبتلا شدند. با وقفه ای دو ماهه، دور دوم از آوریل سال جاری میلادی آغاز شد و تا ۲۴ ماه مه [یعنی پنج روز پیش]، ۳۸ هزار نفر به آن مبتلا شده‌اند.»

یمن از دوسال پیش درگیر جنگ داخلی است، زیرساخت‌هایش از بین رفته و با بحران جدی اقتصادی و انسانی روبروست. با وجود آشفتگی سامانه بهداشت، شیوع وبا در یمن وضعیت بحرانی این کشور را بحرانی‌تر از گذشته کرده است.

در همین حال ۶۷ تن دارو و مایحتاج پزشکی ارسالی از سوی سازمان بهداشت جهانی هفته گذشته به یمن رسید. کمک‌های این سازمان و دیگر سازمان‌های بین‌المللی برای غلبه بر شیوع وبا در یمن کافی به نظر نمی رسد و به گفته هماهنگ کننده خدمات اضطراری سازمان بهداشت جهانی در یمن، این کشور در حال حاضر برای درمان بیماران مبتلا به وبا و پیشگیری از شیوع آن به ۵۵ میلیون و چهارصد هزار دلار نیاز دارد.

علاوه بر این، نزدیک به دو سوم جمعیت کشور هم با گرسنگی جدی و احتمال قحطی روبرو هستند.

مطالب مرتبط