«ام آی فایو» عملکرد امنیتی خود را در قبال حمله منچستر بررسی می کند

«ام آی فایو» عملکرد امنیتی خود را در قبال حمله منچستر بررسی می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شاخه داخلی دستگاه اطلاعات مخفی بریتانیا (ام آی فایو، MI5) عملکرد خود در قبال حمله تروریستی منچستر را بررسی می کند.

به گزارش روزنامه گاردین، نیروهای اطلاعتی و امنیتی کشور سناریوهای مختلف را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند؛ از جمله اینکه چطور می‌شد قبل از حمله جلوی مهاجم را گرفت.

به گزارش بی بی سی، به سازمان اطلاعات و امنیت داخلی بریتانیا دست کم سه بار درباره دیدگاه‌های افراطی سلمان عبیدی،‌ عامل انتحاری حمله منچستر هشدار داده شده بود.

رویترز به نقل از یک منبع آگاه هفته گذشته گزارش داد که عبیدی یکی از هزاران نفری بود که خطر بالقوه او برای نیروهای اطلاعاتی و امنیتی بریتانیا جای بررسی داشت. گرچه عامل انتحاری منچستر یکی از ۲۰ هزار نفری است که برای سازمان اطلاعات و امنیت داخلی بریتانیا شناخته شده بوده اما او در فهرست سه هزار نفری نبود که از سوی این سازمان تحت نظر هستند.

آمبر راد، وزیر کشور بریتانیا هم تایید کرده که سازمان اطلاعات و امنیت داخلی درحال بررسی عملکرد خود در قبال این حمله است. او از ذکر جزئیات بیشتر در اینباره خودداری کرد. وزیر کشور بریتانیا در گفت‌و‌گو با تلویزیون بی بی سی گفت: «بجاست که سازمان اطلاعات و امنیت داخلی بریتانیا روند فعالیت خود را بررسی کند با هدف اطمینان یافتن از اینکه برای تضمین امنیت مردم از هر آنچه ممکن بود کوتاهی نکرده است.»

با وجود کاهش سطح تهدید حمله تروریستی بریتانیا، وزیر کشور روز گذشته این احتمال را منتفی ندانست که برخی از اعضای شبکه سلمان عبیدی دستگیر نشده باشند. در همین حال پلیس از بازداشت شانزدهمین نفر در ارتباط با حمله انتحاری منچستر خبر داده است.

انفجار مرگبار دوشنبه گذشته در سالن کنسرتی در این شهر ۲۲ کشته برجای گذاشت. این حمله مرگبارترین آن طی ۱۲ سال گذشته گزارش شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله تروریستی به ورزشگاه منچستر؛ تحقیقات سرویس‌های امنیتی بریتانیا محرمانه شد

وزیر کشور بریتانیا: شاید همه همدستان بمبگذار منچستر دستگیر نشده باشند

چرا نخست‌وزیر پیشین بریتانیا خواستار انحلال سازمان ملل متحد شد؟