Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آزمایش موشکی تازه کره شمالی دو روز پس از تهدید گروه هفت

آزمایش موشکی تازه کره شمالی دو روز پس از تهدید گروه هفت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کره شمالی بار دیگر اقدام به شلیک آزمایشی یک موشک کوتاه برد از نوع اسکاد کرده که بنا به گزارش های رسیده این موشک در آب های منطقه اقتصادی ژاپن فرود آمده است.

شلیک این موشک که واکنش چند کشور از جمله ژاپن، کره جنوبی و آمریکا را به همراه داشته در حالی صورت می گیرد که شبه جزیره کره وضعیت بحرانی و پرتنشی را سپری می کند.

این سومین موشک آزمایشی شلیک شده از سوی کره شمالی طی سه هفته اخیر به شمار می رود، حال آنکه قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد بارها ممنوعیت از سرگیری برنامه های هسته ای و موشک های بالستیک را به پیونگ یانگ گوشزد کرده است.

از سوی دیگر تحلیلگران معقدند پرتاب آزمایشی موشکها طی هفته های اخیر و تاکید بر تداوم برنامه هسته ای نظامی پس از تهدیدهای دونالد ترامپ به مداخله نظامی در کره شمالی را می توان نوعی رویارویی و زورآزمایی میان پیونگ یانگ و واشنگتن تلقی کرد.

کره شمالی در حالی روز دوشنبه اقدام به آزمایش یک موشک تازه کرده است که دو روز پیش از آن سران کشورهای عضو گروه هفت در ایتالیا آزمایشهای هسته ای و موشکی کره شمالی را تهدید جدی برای جهان توصیف کرده بودند.

فرماندهی ناوگان دریایی آمریکا در اقیانوس آرام تصریح کرده که موشک کوتاه برد شلیک شده پیش از فرود در آبهای ساحلی ژاپن به مدت شش دقیقه بر روی رادار رهگیری شده است.

یوشی هیده ساگا، سخنگوی دولت ژاپن اعلام کرده است که موشک کره شمالی در آبهای یک منطقه اقتصادی فرود آمده که حدودا ۳۷۰ کیلومتر از سواحل ژاپن را در برمی گیرد. این در حالی است که شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن بلافاصله پس از شلیک این موشک، ضمن محکوم کردن این اقدام خواهان واکنش عملی جامعه بین الملل شد.

آقای آبه در ادامه با تاکید بر اینکه کشورش هرگز ادامه تحریکات کره شمالی و نادیده گرفتن هشدارهای مکرر جامعه جهانی را بر نخواهد تافت، تصریح کرد: «همانطور که در جریان اجلاس گروه هفت مطرح شد، مسئله کره شمالی اولویت نخست جامعه بین الملل است.»

کاخ سفید نیز اعلام کرده است که این تحولات را با دقت دنبال می کند و دونالد ترامپ در جریان جزئیات پرتاب اخیر موشکی کوتاه برد از سوی پیونگ یانگ قرار گرفته است.

وزیر دفاع آمریکا در واکنش به تحریکات اخیر کره شمالی گفته است در صورت حل نشدن برنامه هسته ای پیونگ یانگ از راه دیپلماتیک مداخله نظامی تنها گزینه باقی مانده است و جنگ با کره شمالی تبعات فاجعه آمیزی به همراه خواهد داشت.

«مون جه این» رئیس جمهوری کره جنوبی که خواهان حل بحران موجود در شبه جزیره از راه دیپلماتیک است پس از آزمایش اخیر موشکی کره شمالی خواستار تشکیل نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی مدعی پیشرفت در توسعه موشک‌های مافوق صوت برای حمله به اهداف دوردست آمریکا شد

آزمایش موشکی تازه کره شمالی؛ سئول: به همراه آمریکا اوضاع را رصد می‌کنیم

جدال لفظی کم‌سابقه نمایندگان کره شمالی و ایالات متحده در نشست شورای امنیت