بریتانیا برای مقابله با «بمبگذاری احتمالی» آماده شد

بریتانیا برای مقابله با «بمبگذاری احتمالی» آماده شد
Copyright 
نگارش از Ali Kheradpir
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دستگاه امنیتی و سرویس فوریت‌های امدادی بریتانیا برای حملات تروریستی احتمالی در تعطیلات هفته پیش‌ رو آماده شده‌اند.

پس از کشف و ضبط مقادیر قابل توجهی مواد منفجره و شواهدی از تهیه بمبی دیگر توسط بمب‌گذار منچستر این احتمال قوت گرفته است.

بن والاس، وزیر امنیت بریتانیا در گفت‌وگویی رادیویی گفته که به بیمارستان‌های این کشور ابلاغ شده برای هرگونه حادثه احتمالی آماده باشند. با این حال وی تاکید کرده که این امر بر اساس اطلاعات ویژه‌ای صورت نگرفته‌ است.

پلیس بریتانیا در ادامه تحقیق درباره بمب‌گذاری دوشنبه شب در سالن کنسرت آرنا منچستر در شهر ویگان واقع در ۲۶ کیلومتری منچستر یک روز پس از بازداشت یک مرد، در یک خانه مواردی مشکوک کشف کرده است. تاکنون ۱۰ مظنون در رابطه با حادثه منچستر بازداشت و از این میان تنها دو تن آزاد شده‌اند.

بمب‌گذاری در منچستر جان ۲۲ تن را گرفت و ۱۱۶ مجروح برجاگذاشت. این عملیات انتحاری در زمانی روی داد که اجرای کنسرت در سالن آرنا به پایان رسیده بود و جمعیت در حال ترک سالن بودند.

از سویی دیگر انتقال اطلاعات درباره تحقیق درباره بمب‌گذاری منچستر به دستگاه امنیتی ایالات متحده آمریکا از سرگرفته شده است. پلیس بریتانیا می‌گوید ادامه انتقال اطلاعات در پی کسب «تضمین‌هایی تازه» به دست آمده است.

پس از آن‌که تصاویری از شواهد برجا مانده از انفجار این بمب توسط نیویورک تایمز منتشر شد، پلیس بریتانیا اعلام کرد که انتقال اطلاعات مرتبط را به ایالات متحده متوقف می‌کند. بریتانیا درز کردن اطلاعات در دست بررسی را به رسانه‌ها، ایجاد اختلال در روند تحقیق خوانده بود. در این رابطه نخست وزیر بریتانیا نیز روز پنجشنبه با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده گفت‌وگو کرد.

ترزا می همچنین در نشست دو روزه گروه ۷ در سیسیل از رهبران جهان خواهد خواست تا مبارزه با افراط‌گرایی در اینترنت را نیز با شدت بیشتری پیگیری کنند. خانم می بر این باور است که نبرد با گروه «دولت اسلامی» مشهور به داعش، در حال انتقال از صحنه جنگ به اینترنت است.

علاوه بر از سرگیری تبادل اطلاعات محرمانه بین بریتانیا و آمریکا درباره تحقیق بر سر حوادث تروریستی، ستادهای انتخاباتی احزاب بریتانیا نیز تبلیغات را برای رای‌گیری هشتم ژوئن از سر گرفتند.

تصاویر لحظاتی پس از وقوع انفجار

TRobinsonNewEra</a> <a href="https://t.co/l54sKMBOPB">pic.twitter.com/l54sKMBOPB</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/manchesterattack?src=hash">#manchesterattack</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/manchesterarena?src=hash">#manchesterarena</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/Manchester?src=hash">#Manchester</a> People running to save their lives</p>— andreas soridis (andreassoridis) May 23, 2017

“Take your time!” PA announcer says as concertgoers leave during the #ManchesterAttack. #breakingpic.twitter.com/VVdQEfaAAW

— Isaac Sotero (@isotero_) May 23, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آن‌چه از بمب‌گذار منچستر می‌دانیم

بنژامن مندی از دو اتهام تجاوز و اقدام به تجاوز جنسی تبرئه شد

کشته شدن دست‌کم ۷ نفر در پی حمله با چاقو داخل یک مرکز خرید در شهر سیدنی استرالیا