رئیس شورای اتحادیه اروپا: گروه هفت تحریم‌ها علیه روسیه را ادامه دهد

رئیس شورای اتحادیه اروپا: گروه هفت تحریم‌ها علیه روسیه را ادامه دهد
نگارش از Euronews

همزمان با نشست دو روزه سران گروه هفت در سیسیل ایتالیا دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا از رهبران هفت کشور بزرگ صنعتی جهان خواست تا تحریم‌ها علیه روسیه را ادامه دهند؛ تحریم‌هایی که در پی مداخله مسکو در بحران اوکراین و الحاق شبه‌جزیره کریمه به فدراسیون روسیه در سال ۲۰۱۴، علیه این کشور وضع شد.

مشخص نیست سران گروه هفت تا چه حد در این زمینه همسو باشند. گرچه رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در ماه مارس اعلام کرده بود که تحریم‌ها علیه مسکو تا زمانی که حاکمیت بر شبه‌جزیره کریمه به کی‌یف باز نگردد همچنان به قوت خود باقی است، اما اظهارات متنافض اخیر گری کان، مشاور اقتصادی دونالد ترامپ بر ادامه تحریم‌ها علیه روسیه سایه تردید افکنده است.

گری کان اخیر گفت که «رئیس جمهوری در حال بررسی موضوعات مختلفی است، فعلا در این زمینه موضع خاصی نداریم.» اظهارات مشاور اقتصادی کاخ سفید عقب نشینی از موضع پیشین وی تلقی می شود که گفته بود: «ما تحریم‌های روسیه را کاهش نمی دهیم. رئیس‌جمهوری می خواهد تحریم‌های روسیه حفظ شود.»


در همین حال دونالد توسک که عزم خود را برای فشار بیشتر بر مسکو جزم کرده می گوید از نشست پیشین گروه هفت در ژاپن تاکنون، هیچ نشانه‌ توجیه کننده‌ای دال بر تغییر در سیاست تحریم‌ها در قبال روسیه مشاهده نشده است.

تردید رئیس شورای اتحادیه اروپا را به روشنی در اظهاراتش می توان یافت که گفته است «نمی توانم صد در صد مطمئن باشم و بگویم که امروز رئیس‌جمهور ترامپ و من نظر مشترکی در قبال روسیه داریم. با اینحال وقتی به مناقشه اوکراین می‌رسیم به نظر می‌رسد خط مشترکی را دنبال می‌کردیم.»


به گفته یک دیپلمات فرانسوی مساله روسیه و مناقشه اوکراین در نشست روز شنبه گروه هفت مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

به زعم رئیس شورای اتحادیه اروپا نشست کنونی گروه هفت یکی از پرچالش‌ترین آن طی سال‌های اخیر محسوب می‌شود. این امر ناشی از اختلاف نظر کشورهای عضو در زمینه‌های اصلی چون تجارت آزاد و تغییرات آب و هوایی است.

رهبران گروه هفت متشکل از کشورهای آمریکا، ایتالیا، کانادا، فرانسه، آلمان، بریتانیا و ژاپن به همراه اتحادیه اروپا روز جمعه در سیسیل ایتالیا گرد آمدند تا بر سر مسائل مختلف به گفت‌و‌گو بنشینند. نشست پیشین این گروه ماه مه سال گذشته در ژاپن برگزار شد.

مطالب مرتبط