هشدار جان کری به سنا بر سر تمدید تحریم‌های ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هشدار جان کری به سنا بر سر تمدید تحریم‌های ایران

جان کری، وزیر امورخارجه پیشین ایالات متحده آمریکا به کمیته روابط خارجی سنا هشدار داد که در رابطه با آینده توافق اتمی با ایران محتاط باشد.

وی روز چهارشنبه با انتشار تعدادی توئیت به انتخاب مجدد حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد. انتخابی که به عنوان یک همه‌پرسی بر سر برجام تعبیر شده است.

آقای کری نوشت: «پس از انتخاب مجدد روحانی، فضای بیشتری برای سوءتعبیر وجود دارد. اکنون زمان مناسبی برای [بررسی] لایحه‌ای تازه درباره ایران نیست.»

وزیر امورخارجه دولت پیشین ایالات متحده آمریکا که به مدت ۲۸ سال در کمیته روابط خارجی فعالیت کرده، به این کمیته درباره «رویارویی بدون گفت‌وگو» هشدار داد. همچنین آقای کری خواسته تا ایالات متحده آمریکا پیش از هر حرکت حقوقی تازه‌ای درباره ایران، با متحدان اروپایی خود هماهنگ شوند.

قرار است کمیته روابط خارجی سنا امروز موضوع تمدید تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای حکومت جمهوری اسلامی ایران را به بررسی کند.

وزارت امورخارجه ایالات متحده آمریکا ماه میلادی آوریل به کنگره گزارش داد که ایران منطبق بر توافق با ۵ + ۱ عمل کرده و بر همین اساس ایالات متحده به لغو تدریجی تحریم‌ها مطابق با همین توافق ادامه می‌دهد.

دونالد ترامپ که در دوران رقابت بر سر مقام ریاست جمهوری به تندی از برجام یادکرده بود دستور داده تا این توافق به طور کامل بازنگری شود.