وعده اردوغان به ماکرون: به وضعیت خبرنگار بازداشتی فرانسوی رسیدگی می شود

وعده اردوغان به ماکرون: به وضعیت خبرنگار بازداشتی فرانسوی رسیدگی می شود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

منابع خبری در الیزه اعلام کردند رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز پنجشنبه در دیدار با امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی اش قول داده در اسرع وقت به وضعیت ماتیاس دپاردون، فتوژورنالیست فرانسوی بازداشت شده در ترکیه رسیدگی کند.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری فرانسه تصریح شده که درخواست بررسی سریع پرونده ماتیاس دپاردون که پانزده روز پیش در ترکیه دستگیر شد در حاشیه اجلاس سران ناتو در بروکسل توسط امانوئل ماکرون مطرح و با قول مساعد رئیس جمهوری ترکیه همراه شده است.

دپاردون، ژورنالیست ۳۷ ساله و مستقلی که از پنج سال پیش در ترکیه مستقر است روز هشتم ماه مه در حالیکه مشغول تهیه گزارش برای مجله نشنال جئوگرافی بود در حصن کیفا، شهری در استان بتمان واقع در جنوب شرق ترکیه دستگیر شد.

#Turkey: RSF calls for the release of French photojournalist Mathias Depardon. https://t.co/jz6JhM2s6c

— Julie Majerczak (@JulieMajerczak) 16 mai 2017

سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرده است که این ژورنالیست فرانسوی در اعتراض به بازداشت از روز یکشنبه دست به اعتصاب غذا زده است.

کاخ الیزه در بیانیه خود همچنین ضمن اشاره به گفتگوی صمیمی، صریح و مستقیم میان دو رئیس جمهور در بروکسل اعلام کرده است که دو طرف بر همکاری بیشتر جهت مبارزه با تروریسم در همه اشکالش و تقویت رایزنی ها در خصوص بحران سوریه تاکید کرده اند.

Entretien très franc avec le Président turc RT_Erdogan</a>. <a href="https://t.co/xUiEeAHtbf">pic.twitter.com/xUiEeAHtbf</a></p>— Emmanuel Macron (EmmanuelMacron) 25 mai 2017

تقویت همکاری در زمینه های امنیتی، اطلاعاتی و نیز پروژه های مشترک صنعتی و مسائل اروپایی از دیگر محورهای گفتگو میان روسای جمهور فرانسه و ترکیه عنوان شده است.

این در حالی است که منابع خبری در دفتر ریاست جمهوری ترکیه روز پنجشنبه اعلام کردند امانوئل ماکرون و رجب طیب اردوغان در جریان ملاقات و گفتگو در حاشیه اجلاس سران ناتو بر سر افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور تا مرز بیست میلیارد یورو و نیز بهبود روابط دیپلماتیک میان آنکارا و اتحادیه اروپا به توافق رسیدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس فرانسه در بازرسی از ملک آلن دلون ۷۲ قبضه سلاح گرم و بیش از ۳ هزار گلوله کشف کرد

کرملین: اگر اروپایی‌ها به اوکراین نیرو اعزام کنند جنگ روسیه با غرب اجتناب‌ناپذیر خواهد بود

از «دیوانگی» تا «سبک‌سری نگران‌کننده»؛ واکنش‌ها به اظهارات ماکرون در باره اعزام نیرو به اوکراین