وعده اردوغان به ماکرون: به وضعیت خبرنگار بازداشتی فرانسوی رسیدگی می شود

وعده اردوغان به ماکرون: به وضعیت خبرنگار بازداشتی فرانسوی رسیدگی می شود
نگارش از Euronews

منابع خبری در الیزه اعلام کردند رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز پنجشنبه در دیدار با امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی اش قول داده در اسرع وقت به وضعیت ماتیاس دپاردون، فتوژورنالیست فرانسوی بازداشت شده در ترکیه رسیدگی کند.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری فرانسه تصریح شده که درخواست بررسی سریع پرونده ماتیاس دپاردون که پانزده روز پیش در ترکیه دستگیر شد در حاشیه اجلاس سران ناتو در بروکسل توسط امانوئل ماکرون مطرح و با قول مساعد رئیس جمهوری ترکیه همراه شده است.

دپاردون، ژورنالیست ۳۷ ساله و مستقلی که از پنج سال پیش در ترکیه مستقر است روز هشتم ماه مه در حالیکه مشغول تهیه گزارش برای مجله نشنال جئوگرافی بود در حصن کیفا، شهری در استان بتمان واقع در جنوب شرق ترکیه دستگیر شد.


سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرده است که این ژورنالیست فرانسوی در اعتراض به بازداشت از روز یکشنبه دست به اعتصاب غذا زده است.

کاخ الیزه در بیانیه خود همچنین ضمن اشاره به گفتگوی صمیمی، صریح و مستقیم میان دو رئیس جمهور در بروکسل اعلام کرده است که دو طرف بر همکاری بیشتر جهت مبارزه با تروریسم در همه اشکالش و تقویت رایزنی ها در خصوص بحران سوریه تاکید کرده اند.


تقویت همکاری در زمینه های امنیتی، اطلاعاتی و نیز پروژه های مشترک صنعتی و مسائل اروپایی از دیگر محورهای گفتگو میان روسای جمهور فرانسه و ترکیه عنوان شده است.

این در حالی است که منابع خبری در دفتر ریاست جمهوری ترکیه روز پنجشنبه اعلام کردند امانوئل ماکرون و رجب طیب اردوغان در جریان ملاقات و گفتگو در حاشیه اجلاس سران ناتو بر سر افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور تا مرز بیست میلیارد یورو و نیز بهبود روابط دیپلماتیک میان آنکارا و اتحادیه اروپا به توافق رسیدند.

مطالب مرتبط