واکنش هنرمندان به حمله تروریستی منچستر

واکنش هنرمندان به حمله تروریستی منچستر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

هنرمندانی از سراسر جهان با خلق آثاری متنوع و بکر همانند مسئولان و سیاستمداران کشورهای مختلف به حادثه تروریستی منچستر واکنش نشان دادند. این آثار از سویی امید بخشی و کمک به بازیابی روحیه جمعی در شهر حادثه دیده بریتانیا را تم اصلی خود قرار داده و از سوی دیگر به برجسته کردن توحش و بربریت آشکار در حمله تروریستی گروه داعش پرداخته است.

در منچستر، جایی که ۲۲ نفر در جریان حمله انتحاری دوشنبه شب جان باختند، دو نقاشی دیواری جدید از کوبک، هنرمند محلی، به احترام این شهر و مردمش در خیابان دیده می شود و دو نقاشی دیگر نیز در دست انجام است.

بر روی هر یک از دو اثر نقش بسته بر روی دیوار، زنبورهای کارگری دیده می شوند که حول یک دست در گردشند. یکی از دستها شکل قلب و دیگری نشان پیروزی را با انگشتان بازسازی کرده است.

زنبوران کارگر پس از انقلاب صنعتی به نماد منچستر، شهری در شمال غرب بریتانیا تبدیل شدند.

After last weeks madness about the sloth piece the issue fades into insignificance when something so terrible and serious happens so here’s my tribute to Manchester and it’s amazing people.

A post shared by Qubekmanchester (@qubekmanchester) on May 24, 2017 at 11:31am PDT

Second piece from today, be finishing the sides tomorrow, amazing to see the community spirit today in manchester.

A post shared by Qubekmanchester (@qubekmanchester) on May 24, 2017 at 12:22pm PDT

از این دو نقاشی دیواری روز چهارشنبه رونمایی شد. این آثار بر روی دیوارهایی در میدان استیونسن، محله ای در شمال منچستر نقش بسته اند که زندگی شبانه و فرهنگ بوهم از جمله ویژگی های خاص آن است.

ایده کوبک در به تصویر کشیدن نماد شهر با استقبال چند هنرمند دیگر نظیر جی کلیک و کیت کوکر روبرو شد و آنها نیز طرح هایی با همین مضمون خلق کردند.

Manchester Bee – In support of those affected in Monday’s incident. Donate here ; https://t.co/cwtq8Yl2YR#WeStandTogetherpic.twitter.com/Ww14Vtg66N

— J_Clique (@J_Clique) May 24, 2017

در گوشه دیگر شهر، هنرمندان محلی نمونه هایی از آثار خود را به فراخوان شرکت در یک مسابقه هنری ارسال کردند که تازه ترین آنها تمجید و بزرگداشت شهر را دستمایه اصلی خود قرار داده اند.

So far local artists have donated over 30 pieces of work for the #WeStandTogether fund including this beauty by K8Cocker</a> Incredible support <a href="https://t.co/ANqxVKGfmP">pic.twitter.com/ANqxVKGfmP</a></p>— ArtBattleManchester (ArtBattleMCR) May 24, 2017

در تورنتو، ویکتور فریزر، هنرمند آثار خیابانی، عکسی از نقاشی دیواری خود را که به افتخار قربانیان انجام داده بر روی شبکه های اجتماعی منتشر کرد. او با انتشار پیامی از جنس “عشق، دوستی و درک و تفاهم” بر روی اینستاگرام، واکنش خود را به حادثه تروریستی منچستر، پاسخی به اقدامات بزدلانه و سراسر نفرت تروریست ها عنوان کرده است.

در پیام او تاکید شده است که برغم تنش و اضطرابی که در پی بدترین حمله تروریستی ده سال اخیر بریتانیا، منچستر را فرا گرفته، دیگران باید در قبال آنهایی که “ممکن است با نفرت واکنش نشان دهند” با عشق عمل کنند.

A post shared by Victor (@whatsvictorupto) on May 24, 2017 at 12:56pm PDT

اما در حالی که برخی از هنرمندان تمرکز و نگاه خود را به عزم و اراده قوی مردم شهر معطوف کرده اند، برخی کارتونیست های سیاسی، خشونت و توحش سلمان عبیدی و شبکه مخوف حامی او را که کودکان را در سالن کنسرت منچستر هدف قرار دادند، دستمایه اثر خود قرار دادند.

#ManchesterBombing in a #cartoon by EmadHajjaj</a> <a href="https://t.co/i2mK26FJdV">pic.twitter.com/i2mK26FJdV</a></p>— Emad Hajjaj Cartoons (EmadHajjaj) May 24, 2017

Wheel of terror… #Manchester#ManchesterBombing#England#Europe#terrorattack#terrorism#isisTheBuffaloNews</a> <a href="https://t.co/d6qGti6G6s">https://t.co/d6qGti6G6s</a> <a href="https://t.co/kjALlV8ffF">pic.twitter.com/kjALlV8ffF</a></p>— Adam Zyglis (adamzyglis) May 24, 2017

تاتو کاران نیز در طول این هفته به موج ابراز همبستگی هنرمندان نسبت به حادثه دیدگان حمله تروریستی منچستر پیوستند. آنها با پیشنهاد خالکوبی نقش زنبور در صدد جمع آوری کمک های مالی برای خانواده ای قربانیان برآمدند.

Tattooists across Manchester are doing the Manchester bee tattoo for £50 this weekend and the money going to the families pic.twitter.com/IjcHpS9tM5

— Jack Mull (@J4CKMULL) May 23, 2017

این فراخوان با استقبال گسترده اهالی شهر مواجه شد به طوری روز پنجشنبه حدود یکهزار نفر از طریق شبکه های اجتماعی نسبت به پیوستن به این کارزار ابراز علاقه کردند و بسیاری ازسالن های تاتو نیز که به این موج پیوسته بودند مملو از مشتری بود.

در حمله انتحاری دوشنبه شب سلمان عبیدی که انفجار بمبی قوی در سالن کنسرت شهر منچستر را به همراه داشت دست کم بیست و دو نفر جان خود را از دست دادند.

پلیس بریتانیا اعلام کرده که این حمله نمی توانسته به تنهایی صورت بگیرد و عامل آن از حمایت یک هسته تروریستی برخوردار بوده است. تاکنون هشت فرد مظنون در بریتانیا در ارتباط با این حمله دستگیر شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«بیتل داعشی» در بریتانیا به ۸ سال زندان محکوم شد

رویترز: قطری‌ها با بیش از ۶ میلیارد دلار منچستر یونایتد را می‌خرند

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟