واکنش هنرمندان به حمله تروریستی منچستر

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش هنرمندان به حمله تروریستی منچستر

هنرمندانی از سراسر جهان با خلق آثاری متنوع و بکر همانند مسئولان و سیاستمداران کشورهای مختلف به حادثه تروریستی منچستر واکنش نشان دادند. این آثار از سویی امید بخشی و کمک به بازیابی روحیه جمعی در شهر حادثه دیده بریتانیا را تم اصلی خود قرار داده و از سوی دیگر به برجسته کردن توحش و بربریت آشکار در حمله تروریستی گروه داعش پرداخته است.

در منچستر، جایی که ۲۲ نفر در جریان حمله انتحاری دوشنبه شب جان باختند، دو نقاشی دیواری جدید از کوبک، هنرمند محلی، به احترام این شهر و مردمش در خیابان دیده می شود و دو نقاشی دیگر نیز در دست انجام است.

بر روی هر یک از دو اثر نقش بسته بر روی دیوار، زنبورهای کارگری دیده می شوند که حول یک دست در گردشند. یکی از دستها شکل قلب و دیگری نشان پیروزی را با انگشتان بازسازی کرده است.

زنبوران کارگر پس از انقلاب صنعتی به نماد منچستر، شهری در شمال غرب بریتانیا تبدیل شدند.

Second piece from today, be finishing the sides tomorrow, amazing to see the community spirit today in manchester.

A post shared by Qubekmanchester (@qubekmanchester) on

از این دو نقاشی دیواری روز چهارشنبه رونمایی شد. این آثار بر روی دیوارهایی در میدان استیونسن، محله ای در شمال منچستر نقش بسته اند که زندگی شبانه و فرهنگ بوهم از جمله ویژگی های خاص آن است.

ایده کوبک در به تصویر کشیدن نماد شهر با استقبال چند هنرمند دیگر نظیر جی کلیک و کیت کوکر روبرو شد و آنها نیز طرح هایی با همین مضمون خلق کردند.


در گوشه دیگر شهر، هنرمندان محلی نمونه هایی از آثار خود را به فراخوان شرکت در یک مسابقه هنری ارسال کردند که تازه ترین آنها تمجید و بزرگداشت شهر را دستمایه اصلی خود قرار داده اند.


در تورنتو، ویکتور فریزر، هنرمند آثار خیابانی، عکسی از نقاشی دیواری خود را که به افتخار قربانیان انجام داده بر روی شبکه های اجتماعی منتشر کرد. او با انتشار پیامی از جنس “عشق، دوستی و درک و تفاهم” بر روی اینستاگرام، واکنش خود را به حادثه تروریستی منچستر، پاسخی به اقدامات بزدلانه و سراسر نفرت تروریست ها عنوان کرده است.

در پیام او تاکید شده است که برغم تنش و اضطرابی که در پی بدترین حمله تروریستی ده سال اخیر بریتانیا، منچستر را فرا گرفته، دیگران باید در قبال آنهایی که “ممکن است با نفرت واکنش نشان دهند” با عشق عمل کنند.

A post shared by Victor (@whatsvictorupto) on

اما در حالی که برخی از هنرمندان تمرکز و نگاه خود را به عزم و اراده قوی مردم شهر معطوف کرده اند، برخی کارتونیست های سیاسی، خشونت و توحش سلمان عبیدی و شبکه مخوف حامی او را که کودکان را در سالن کنسرت منچستر هدف قرار دادند، دستمایه اثر خود قرار دادند.تاتو کاران نیز در طول این هفته به موج ابراز همبستگی هنرمندان نسبت به حادثه دیدگان حمله تروریستی منچستر پیوستند. آنها با پیشنهاد خالکوبی نقش زنبور در صدد جمع آوری کمک های مالی برای خانواده ای قربانیان برآمدند.


این فراخوان با استقبال گسترده اهالی شهر مواجه شد به طوری روز پنجشنبه حدود یکهزار نفر از طریق شبکه های اجتماعی نسبت به پیوستن به این کارزار ابراز علاقه کردند و بسیاری ازسالن های تاتو نیز که به این موج پیوسته بودند مملو از مشتری بود.

در حمله انتحاری دوشنبه شب سلمان عبیدی که انفجار بمبی قوی در سالن کنسرت شهر منچستر را به همراه داشت دست کم بیست و دو نفر جان خود را از دست دادند.

پلیس بریتانیا اعلام کرده که این حمله نمی توانسته به تنهایی صورت بگیرد و عامل آن از حمایت یک هسته تروریستی برخوردار بوده است. تاکنون هشت فرد مظنون در بریتانیا در ارتباط با این حمله دستگیر شده اند.