حاشیه های سفر ترامپ و همسرش به عربستان

Access to the comments نظرها
نگارش از امید لهبی
حاشیه های سفر ترامپ و همسرش به عربستان

سفر دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا به عربستان با حاشیه های زیادی همراه بود. حضور بی حجاب ملانیا و ایوانکا ترامپ، همسر و دختر رییس جمهوری آمریکا در عربستان سوژه رسانه های بین المللی شد.

حجاب، آری یا خیر؟

عربستان سعودی یکی از محافظه کارترین کشورهای حاشیه خلیج فارس به شمار می آید و مقررات سختگیرانه ای برای زنان اعمال می کند. ممنوعیت رانندگی زنان، اجازه یکی از مردان خانواده برای ادامه تحصیل یا لزوم پوشش کامل در معابر عمومی از جمله مسائلی هستند که به شدت مورد انتقاد سازمان های حقوق زنان قرار گرفته اند.

با این وجود به نظر می رسد حکومت پادشاهی عربستان برای خانواده رهبران کشورهای متحد استثنا قائل می شود. اما مساله ای که بیش از هرچیز توجه رسانه ها را به خود جلب کرده رفتار دوگانه آقای ترامپ است.

هنگامی که باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین آمریکا به عربستان سفر کرد همسرش، میشل اوباما از پوشیدن حجاب خودداری کرد و این کار تحسین رسانه های آمریکا را برانگیخت. با این وجود همان زمان آقای ترامپ از این اقدام انتقاد کرد و در توییتی نوشت: «مردم می گویند امتناع خانم اوباما از پوشیدن حجاب در عربستان شگفت انگیز بود، اما به آنها (سعودی ها) توهین شد. به اندازه کافی دشمن داریم.»


تعظیم در برابر پادشاه

موضوع دیگری که توجه رسانه ها را در پی داشت هنگامی بود که رییس جمهوری ایالات متحده برای کسب بالاترین نشان غیرنظامی عربستان ناگزیر شد در برابر ملک سلمان، پادشاه عربستان تعظیم کند و سر خود را پایین بیاورد.

هنگامی که در سال ۲۰۰۹ میلادی آقای اوباما برای دریافت نشان سر خود را در برابر ملک عبدالله، پادشاه پیشین عربستان خم کرد، رسانه های محافظه کار آمریکا وی را از تیغ انتقاد در امان نگذاشتند. حتی خود آقای ترامپ هم با ارسال توییتی به شدت این اقدام را محکوم کرد و نوشت:‌ «آیا همچنان به دنبال رییس جمهوری هستیم که در برابر پادشاه عربستان تعظیم می کند…»