انتخابات شوراها: حذف ورزشی ها، گزینه های شهرداری تهران و انتخابهای جالب توجه

انتخابات شوراها: حذف ورزشی ها، گزینه های شهرداری تهران و انتخابهای جالب توجه
نگارش از محمد جواد شفیعی

با رای آوردن تمامی اعضای لیست امید در انتخابات شورای شهر تهران، روز دوشنبه نخستین جلسه منتخبان شورای شهر پنجم با حضور ۱۹نفر از ۲۱ منتخب تشکیل شد و طی آن مرتضی الویری به عنوان رئیس موقت شورا انتخاب شد.

احمد مسجد جامعی و شهربانو امانی به عنوان نائب رئیسان و بهاره آروین و حجت نظری به عنوان دو منشی شورا انتخاب شدند.


به گزارش ایسنا مرتضی الویری از تشکیل دبیر خانه شورا خبر داده و گفته است در جلسه روز دوشنبه در مورد دستیابی به اطلاعات جزئی اداری – مالی شهرداری تهران بحث و تبادل نظر شد.

الویری گفته است که در جلسه امروز بحثی درباره انتخاب شهردار صورت نگرفته است و طی یک ماه آینده گزینه های شهرداری تهران مورد بررسی قرار خواهد گرفت. الویری همچنین از تشکیل جلسه بعدی شورا در روز چهارشنبه با حضور ۲۱ عضو جدید خبر داده است.

با این حال اعتراض اصولگرایان که لیست خدمت را سر لیستی مهدی چمران ارايه کره بودند باعث شده است که آراء ۵۰ نفر اول تهران بازشماری شود.


محمد محمودی شاه نشین ريیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا به ایرنا گفته است که چندین بار با مهدی چمران تلفنی صحبت کرده است. وی افزوده است:‌«بنا به پیشنهاد لاریجانی برای بررسی اعتراض اعضای لیست خدمت روز گذشته تصمیم گرفتیم آرا ۵۰ نفر اول انتخابات شورای اسلامی شهر تهران را باز شماری کنیم که همچنان روند بازشماری ادامه دارد. اگر در جریان بازشماری آرا اختلاف معنا داری دیده شود، قطعا بررسی‌های بیشتری انجام می‌شود ولی تاکنون اختلاف معناداری مشاهده نشده است.»

لیست امید اصلاح طلبان در شهرهای بزرگی چون مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز یا بطور کامل و یا بطور حداکثری رای آورده است.

گزینه های احتمالی برای جانشینی قالیباف

شایعات گوناگونی درباره شهردار آینده تهران که جانشین محمد باقر قالیباف خواهد شد شنیده می شود. از محسن هاشمی، محسن مهرعلیزاده، محسن صفایی فراهانی، عباس آخوندی و پیروز حناچی بعنوان گزینه های احتمالی شهرداری تهران یاد می شود.

غلامحسین کرباسچی شهردار سابق تهران روز یک شنبه از محسن هاشمی بعنوان یکی از گزینه های شهرداری تهران یاد کرد که از سوی کاربران شبکه های اجتماعی مورد انتقاد قرار گرفت.


با این حال یکی از گزینه های میثاق نامه اصلاح طلبان برای کاندیداهای شورای شهر تهران این بوده است که نامزدهای حاضر در لیست شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان پس از رأی‌آوری حق کاندیداتوری برای شهرداری تهران را ندارند.

محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی در واکنشی به این خبر در توئیتی میثاق نامه اصلاح طلبان را یادآوری کرده است.


عبدالله رمضانزاده سخنگوی دولت خاتمی در توئیتی خواستار انتخاب شهردار خارج از شورای شهر شده است.


همچنین کاربران شبکه های اجتماعی در ارتباط با این خبر واکنش منفی نشان داده اند.


میزان رای اصولگرایان در شورای شهر تهران

در حالی محسن هاشمی فرزند هاشمی رفسنجانی با بیش از یک میلیون و هفتصد هزار رای نفر اول تهران شد که مهدی چمران رئیس شورای چهارم با 656 هزار رای در رده بیست و دوم قرار گرفت و از راه یابی به شورا باز ماند گرچه او اکنون در جایگاه علی البدل قرار گرفته و در صوتی که یکی از اعضای اصلی از شورا خارج شود وی می تواند بعنوان جایگزین وارد شورا شود. انتقاد ها از مطرح شدن گزینه محسن هاشمی برای شهرداری تهران به همین موضوع بر می گردد که با خروج محسن هاشمی این مهدی چمران است که به شورا راه خواهد یافت.

اعضای لیست خدمت که از سوی اصولگرایان مطرح می شد بطور کامل از راهیابی به شورای شهر تهران باز ماندند. علیرضا دبیر (رتبه ۲۳)، مرتضی طلایی(رتبه ۲۴) جلال ملکی (سخنگوی سازمان آتش نشانی که در در جریان حادثه پلاسکو شناخته شد و در لیست اصولگرایان قرار گرفته بود رتبه ۲۶ را کسب کرد) و الهه راستگو (رتبه ۲۷) در رده های بعد از مهدی چمران قرار گرفته اند و از ورود به شورا باز مانند.


حسین الله گرم از رهبران حزب الله در در انتخابات شورای شهر تهران با کسب حدود ۳۷ هزار رای در ردیف ۵۵ قرار گرفته است.

حسن بیادی دبیر کل جمعیت آبادگران جوان و عضو شورای دوم و سوم در این انتخابات با کسب ۵ هزار رای در دریف ۱۰۰ منتخبان تهران قرار گرفته است.

میزان رای افرادی که معترضان به لیست امید جایگزین کردند

با انتشار لیست امید مورد حمایت محمد خاتمی، برخی از فعالان اجتماعی نسبت به این لیست دست به اعتراض زدند و در شبکه های اجتماعی چند نفر از این لیست را حذف و خواستار رای دادن مردم به چند نفر جایگزین شدند. با این حال این افراد جایگزین نتوانستند رای کافی برای ورود به شورای شهر تهران کسب کنند.

یاشار سلطانی مدیر سایت معماری نیوز که دست به افشای پرونده مشهور «املاک نجومی» شهرداری تهران زده بود از جمله این افراد جایگزین بود که با کسب ۲۵۶ هزار رای در ردیف ۴۳ منتخبان تهران قرار گرفته است.


حسین راغفر استاد دانشگاه و اقتصاد دان و مشاور اقتصادی میر حسین موسوی در سال ۱۳۸۸ نیز با ۱۳۱ هزار رای در ردیف ۴۴ قرار گرفته است.

محسن سرخو نمایند خانه کارگر و عضو شورای چهارم نیز در این انتخابات با ۱۰۹ هزار رای در ردیف ۴۶ قرار گرفت. آمنه شیرافکن روزنامه نگار نیز با ۳۳ هزار رای در ردیف ۵۷ قرار گرفته است.

ترانه یلدا متخصص در حوزه معماری و شهرسازی نیز نیز با ۲۴ هزار رای در ردیف ۶۱ قرار گرفته است.

شخصیت های ورزشی هم حذف شدند

حبیب کاشانی مدیر عامل سابق باشگاه پرسپولیس که سه دوره عضو شورای شهر تهران بوده است در این انتخابات با کسب ۴۷۳ هزار رای در ردیف ۲۴ قرار گرفته است.

هادی ساعی قهرمان جهانی تکواندو و عضو شورای سوم و چهارم شهر تهران در انتخابات جاری با کسب ۶۶ هزار رای در ردیف ۵۰ قرار گرفته است. عباس جدیدی قهرمان سابق کشتی و عضو شورای چهارم در این انتخابات با کسب ۵۶ هزار رای در ردیف ۵۲ قرار گرفته است.

حسین رضا زاده قهرمان وزنه برداری و عضو شورای چهارم نیز در این انتخابات با کسب ۳۲ هزار رای در ریف ۵۹ قرار گرفته است.

در حالی شخصیت های ورزشی از ورود به پنجمین دوره شورای شهر تهران بازماندند که درگیری روز یک شنبه ۳۱ اردیبهشت میان عباس جدیدی و علیرضا دبیر در آخرین جلسه شورای چهارم خبر ساز شد. ایسنا از درگیری لفظی و کتک کاری میان این دو نفر خبر داده است .

شرق هم نوشته است که گویا عباس جدیدی الفاظ زشتی بر ضد منتخبان شورای شهر تهران بکار برده است.


تابناک نیز نوشته است که جدیدی «الفاظ بسیار زننده ای در صحن شورا به کار می برد و جملاتی هم به علیرضا دبیر نثار کرد.»

تابناک نوشته است:‌«جملات قهرمان سنگین وزن کشتی جهان، با واکنش علیرضا دبیر دارنده مدال طلای المپیک سیدنی مواجه شد که به او گفت سرجایش بنشیند. این صحبت دبیر باعث شد خشم جدیدی طغیان کند و عصبانی به سمت او برود و ضربه ای به صورت و گردن وی وارد کند! دبیر نیز در این میان ضربه ای به جدیدی زد که منجر به جراحت شد. در ادامه پرتاب اشیایی مثل قندان روی میز هم اتفاق افتاد که خوشبختانه به کسی برخورد نکرد وگرنه مشخص نبود سرانجام این نزاع آن هم در سطح شورای شهر به کجا انجامد. »

برگزیدگان شگفت انگیز شوراهای شهر و روستا

انتخاب برخی افراد در شهرهای مختلف ایران بعنوان نماینده مردم در شوراهای شهر و روستا از سوی کاربران شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.

ولی الله رستمی نژاد منتخب اول مردم خرم آباد از جمله این افراد است. وی فوق لیسانس زبان انگلیسی از دانشگاه تهران دارد و گویا معلمی بوده که در سال ۶۰ پاکسازی شده است. وی در بازار خرم آباد پرنده می فروخته است.


محمد حسن علیپور رفتگر اهل رشت که دارای مدرک لیسانس می باشد نیز از جمله شگفتی های انتخابات شوراهای شهر و روستا بود.


مطالب مرتبط