Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات شوراها: حذف ورزشی ها، گزینه های شهرداری تهران و انتخابهای جالب توجه

انتخابات شوراها: حذف ورزشی ها، گزینه های شهرداری تهران و انتخابهای جالب توجه
Copyright 
نگارش از محمد جواد شفیعی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

با رای آوردن تمامی اعضای لیست امید در انتخابات شورای شهر تهران، روز دوشنبه نخستین جلسه منتخبان شورای شهر پنجم با حضور ۱۹نفر از ۲۱ منتخب تشکیل شد و طی آن مرتضی الویری به عنوان رئیس موقت شورا انتخاب شد.

احمد مسجد جامعی و شهربانو امانی به عنوان نائب رئیسان و بهاره آروین و حجت نظری به عنوان دو منشی شورا انتخاب شدند.

پنجمین شورای‌شهر تهران در نخستین جلسه خود با حضور ۱۹ نفر از ۲۱ نفر «مرتضی الویری» شهردار سابق تهران را به‌عنوان رییس موقت شورا انتخاب کرد pic.twitter.com/GnSVBZucr3

— روزنامه شرق (@SharghDaily) May 22, 2017

به گزارش ایسنا مرتضی الویری از تشکیل دبیر خانه شورا خبر داده و گفته است در جلسه روز دوشنبه در مورد دستیابی به اطلاعات جزئی اداری – مالی شهرداری تهران بحث و تبادل نظر شد.

الویری گفته است که در جلسه امروز بحثی درباره انتخاب شهردار صورت نگرفته است و طی یک ماه آینده گزینه های شهرداری تهران مورد بررسی قرار خواهد گرفت. الویری همچنین از تشکیل جلسه بعدی شورا در روز چهارشنبه با حضور ۲۱ عضو جدید خبر داده است.

با این حال اعتراض اصولگرایان که لیست خدمت را سر لیستی مهدی چمران ارايه کره بودند باعث شده است که آراء ۵۰ نفر اول تهران بازشماری شود.

بعلت اعتراض اعضای لیست خدمت، با پیشنهاد لاریجانی آرای ۵۰نفر اول شورای‌شهر تهران درحال بازشماری است. تاکنون اختلاف معناداری مشاهده نشده-ایرنا

— zahra.hojabri (@zhojabri_n) May 22, 2017

محمد محمودی شاه نشین ريیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا به ایرنا گفته است که چندین بار با مهدی چمران تلفنی صحبت کرده است. وی افزوده است:‌«بنا به پیشنهاد لاریجانی برای بررسی اعتراض اعضای لیست خدمت روز گذشته تصمیم گرفتیم آرا ۵۰ نفر اول انتخابات شورای اسلامی شهر تهران را باز شماری کنیم که همچنان روند بازشماری ادامه دارد. اگر در جریان بازشماری آرا اختلاف معنا داری دیده شود، قطعا بررسی‌های بیشتری انجام می‌شود ولی تاکنون اختلاف معناداری مشاهده نشده است.»

لیست امید اصلاح طلبان در شهرهای بزرگی چون مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز یا بطور کامل و یا بطور حداکثری رای آورده است.

گزینه های احتمالی برای جانشینی قالیباف

شایعات گوناگونی درباره شهردار آینده تهران که جانشین محمد باقر قالیباف خواهد شد شنیده می شود. از محسن هاشمی، محسن مهرعلیزاده، محسن صفایی فراهانی، عباس آخوندی و پیروز حناچی بعنوان گزینه های احتمالی شهرداری تهران یاد می شود.

غلامحسین کرباسچی شهردار سابق تهران روز یک شنبه از محسن هاشمی بعنوان یکی از گزینه های شهرداری تهران یاد کرد که از سوی کاربران شبکه های اجتماعی مورد انتقاد قرار گرفت.

کرباسچی: محسن هاشمی از گزینه‌های شهرداری تهران است/ قالیباف به پایان کار خود در شهرداری رسیده / خبرهای خوبی در راه است/انتخاب pic.twitter.com/slJrj9nnxb

— روزنامه شهروند (@shahrvand_paper) May 21, 2017

با این حال یکی از گزینه های میثاق نامه اصلاح طلبان برای کاندیداهای شورای شهر تهران این بوده است که نامزدهای حاضر در لیست شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان پس از رأی‌آوری حق کاندیداتوری برای شهرداری تهران را ندارند.

محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی در واکنشی به این خبر در توئیتی میثاق نامه اصلاح طلبان را یادآوری کرده است.

همه منتخبان شورای شهر در میثاق‌نامه تعهد داده‌اند درصورت انتخاب هیچ سمت دیگری را نپذیرند. https://t.co/OzOccgo7mj

— محمود صادقی (@mah_sadeghi) May 21, 2017

عبدالله رمضانزاده سخنگوی دولت خاتمی در توئیتی خواستار انتخاب شهردار خارج از شورای شهر شده است.

انتظار این است که همه منتخبین در شورای شهر بمانند و شهردار از خارج از شورا انتخاب شود
به رای مردم احترام بگذاریم

— AbdollahRamezanzadeh (@abdollahram) May 21, 2017

همچنین کاربران شبکه های اجتماعی در ارتباط با این خبر واکنش منفی نشان داده اند.

جناب #کرباسچی کاش قبل از طرح احتمال شهرداری محسن هاشمی،اول میثاق‌نامه #لیست_امید را می‌خواند که “منتخبان متعهدند هیچ سِمت دیگری را نپذیرند”

— AKBARIN (@MJ_Akbarin) May 21, 2017

میزان رای اصولگرایان در شورای شهر تهران

آگهی

در حالی محسن هاشمی فرزند هاشمی رفسنجانی با بیش از یک میلیون و هفتصد هزار رای نفر اول تهران شد که مهدی چمران رئیس شورای چهارم با 656 هزار رای در رده بیست و دوم قرار گرفت و از راه یابی به شورا باز ماند گرچه او اکنون در جایگاه علی البدل قرار گرفته و در صوتی که یکی از اعضای اصلی از شورا خارج شود وی می تواند بعنوان جایگزین وارد شورا شود. انتقاد ها از مطرح شدن گزینه محسن هاشمی برای شهرداری تهران به همین موضوع بر می گردد که با خروج محسن هاشمی این مهدی چمران است که به شورا راه خواهد یافت.

اعضای لیست خدمت که از سوی اصولگرایان مطرح می شد بطور کامل از راهیابی به شورای شهر تهران باز ماندند. علیرضا دبیر (رتبه ۲۳)، مرتضی طلایی(رتبه ۲۴) جلال ملکی (سخنگوی سازمان آتش نشانی که در در جریان حادثه پلاسکو شناخته شد و در لیست اصولگرایان قرار گرفته بود رتبه ۲۶ را کسب کرد) و الهه راستگو (رتبه ۲۷) در رده های بعد از مهدی چمران قرار گرفته اند و از ورود به شورا باز مانند.

لیست خدمت #شورای_شهر_تهرانpic.twitter.com/ZxK4I14uOc

— parsnews (@parsnews261) May 11, 2017

حسین الله گرم از رهبران حزب الله در در انتخابات شورای شهر تهران با کسب حدود ۳۷ هزار رای در ردیف ۵۵ قرار گرفته است.

حسن بیادی دبیر کل جمعیت آبادگران جوان و عضو شورای دوم و سوم در این انتخابات با کسب ۵ هزار رای در دریف ۱۰۰ منتخبان تهران قرار گرفته است.

آگهی

میزان رای افرادی که معترضان به لیست امید جایگزین کردند

با انتشار لیست امید مورد حمایت محمد خاتمی، برخی از فعالان اجتماعی نسبت به این لیست دست به اعتراض زدند و در شبکه های اجتماعی چند نفر از این لیست را حذف و خواستار رای دادن مردم به چند نفر جایگزین شدند. با این حال این افراد جایگزین نتوانستند رای کافی برای ورود به شورای شهر تهران کسب کنند.

یاشار سلطانی مدیر سایت معماری نیوز که دست به افشای پرونده مشهور «املاک نجومی» شهرداری تهران زده بود از جمله این افراد جایگزین بود که با کسب ۲۵۶ هزار رای در ردیف ۴۳ منتخبان تهران قرار گرفته است.

ضمن احترام به #خاتمی،جای این ۴نفر به افراد زیر رأی می‌دهم:
حسین راغفر (۵۱۵۷)
یاشار سلطانی (۵۸۶۴)
پیام محبی (۸۱۱۴)
آزاده تاج‌علی (۲۷۹۵)#شوراpic.twitter.com/ldcvDSAW4h

— امید توشه (@tousheh) May 18, 2017

حسین راغفر استاد دانشگاه و اقتصاد دان و مشاور اقتصادی میر حسین موسوی در سال ۱۳۸۸ نیز با ۱۳۱ هزار رای در ردیف ۴۴ قرار گرفته است.

آگهی

محسن سرخو نمایند خانه کارگر و عضو شورای چهارم نیز در این انتخابات با ۱۰۹ هزار رای در ردیف ۴۶ قرار گرفت. آمنه شیرافکن روزنامه نگار نیز با ۳۳ هزار رای در ردیف ۵۷ قرار گرفته است.

ترانه یلدا متخصص در حوزه معماری و شهرسازی نیز نیز با ۲۴ هزار رای در ردیف ۶۱ قرار گرفته است.

شخصیت های ورزشی هم حذف شدند

حبیب کاشانی مدیر عامل سابق باشگاه پرسپولیس که سه دوره عضو شورای شهر تهران بوده است در این انتخابات با کسب ۴۷۳ هزار رای در ردیف ۲۴ قرار گرفته است.

آگهی

هادی ساعی قهرمان جهانی تکواندو و عضو شورای سوم و چهارم شهر تهران در انتخابات جاری با کسب ۶۶ هزار رای در ردیف ۵۰ قرار گرفته است. عباس جدیدی قهرمان سابق کشتی و عضو شورای چهارم در این انتخابات با کسب ۵۶ هزار رای در ردیف ۵۲ قرار گرفته است.

حسین رضا زاده قهرمان وزنه برداری و عضو شورای چهارم نیز در این انتخابات با کسب ۳۲ هزار رای در ریف ۵۹ قرار گرفته است.

در حالی شخصیت های ورزشی از ورود به پنجمین دوره شورای شهر تهران بازماندند که درگیری روز یک شنبه ۳۱ اردیبهشت میان عباس جدیدی و علیرضا دبیر در آخرین جلسه شورای چهارم خبر ساز شد. ایسنا از درگیری لفظی و کتک کاری میان این دو نفر خبر داده است .

شرق هم نوشته است که گویا عباس جدیدی الفاظ زشتی بر ضد منتخبان شورای شهر تهران بکار برده است.

آگهی

در جلسه امروز شورای شهر تهران، عباس جدیدی الفاظی علیه منتخبان مردم بکار برد؛ علیرضا دبیر واکنش نشان داد؛ جدیدی بسمتش رفت و با او درگیر شد pic.twitter.com/cWwyQh5Dwb

— روزنامه شرق (@SharghDaily) May 21, 2017

تابناک نیز نوشته است که جدیدی «الفاظ بسیار زننده ای در صحن شورا به کار می برد و جملاتی هم به علیرضا دبیر نثار کرد.»

تابناک نوشته است:‌«جملات قهرمان سنگین وزن کشتی جهان، با واکنش علیرضا دبیر دارنده مدال طلای المپیک سیدنی مواجه شد که به او گفت سرجایش بنشیند. این صحبت دبیر باعث شد خشم جدیدی طغیان کند و عصبانی به سمت او برود و ضربه ای به صورت و گردن وی وارد کند! دبیر نیز در این میان ضربه ای به جدیدی زد که منجر به جراحت شد. در ادامه پرتاب اشیایی مثل قندان روی میز هم اتفاق افتاد که خوشبختانه به کسی برخورد نکرد وگرنه مشخص نبود سرانجام این نزاع آن هم در سطح شورای شهر به کجا انجامد. »

برگزیدگان شگفت انگیز شوراهای شهر و روستا

انتخاب برخی افراد در شهرهای مختلف ایران بعنوان نماینده مردم در شوراهای شهر و روستا از سوی کاربران شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.

آگهی

ولی الله رستمی نژاد منتخب اول مردم خرم آباد از جمله این افراد است. وی فوق لیسانس زبان انگلیسی از دانشگاه تهران دارد و گویا معلمی بوده که در سال ۶۰ پاکسازی شده است. وی در بازار خرم آباد پرنده می فروخته است.

ولی‌الله رستمی‌نژاد که باداشتن مدرک کارشناسی‌ارشد زبان انگلیسی از دانشگاه تهران به دستفروشی مشغول بود نفر اول انتخابات شورای‌شهر خرم‌آباد شد pic.twitter.com/g66DgPULE5

— روزنامه شرق (@SharghDaily) May 21, 2017

محمد حسن علیپور رفتگر اهل رشت که دارای مدرک لیسانس می باشد نیز از جمله شگفتی های انتخابات شوراهای شهر و روستا بود.

فيلمي از شادماني مردم بعد از پيروزي محمد حسن عليپور رفتگر رشتي كه به شوراي شهر راه يافته است.#انتخابات#شورای‌شهر#رشتpic.twitter.com/JwMqyeYAwf

— Yasin Namakchian (@yasinnamakchian) May 20, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام

رویترز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای: ایران در حال توسعه تولیدات موشکی است