واکنش‌های جهانی به پیروزی حسن روحانی

واکنش‌های جهانی به پیروزی حسن روحانی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران تعدادی از مقامات کشورهای دیگر با ارسال پیام‌های جداگانه پیروزی حسن روحانی را به وی تبریک گفتند.

شی جین پینگ، رییس جمهوری چین در پیام تبریک خود دوره اول ریاست جمهوری آقای روحانی را همراه با موفقیت و پیروزی‌های اجتماعی دانست و تصریح کرد که در طول چهار سال اخیر روابط ایران و چین گسترش چشمگیری داشته است. وی ابراز امیدواری کرد که در سالهای پیش رو روابط دو کشور بیش از پیش گسترش یابد.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه نیز انتخاب دوباره آقای روحانی به ریاست جمهوری ایران را تبریک گفت و خواستار گسترش همکاری های دوجانبه شد.

پائولو جنتیلونی، نخست وزیر ایتالیا با انتشار پیامی در توییتر، ضمن تبریک به آقای روحانی بر روابط دوستانه دو ملت ایران و ایتالیا تاکید کرد.


بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه ای که برای تبریک به آقای روحانی منتشر کرد نوشت:‌ «در دوره اول ریاست جمهوری روحانی ما پیشرفت هایی خوبی برای تقویت روابط ایران و بریتانیا داشته ایم.» وزیر خارجه بریتانیا بر لزوم ادامه همکاری برای اجرای برجام تاکید و ابراز امیدواری کرد که آقای روحانی در سایر مسائل از جمله سیاست های منطقه ای و حقوق بشر و شهروندان دو تابعیتی پیشرفت هایی داشته باشد.

سلطان قابوس بن سعید، پادشاه عمان نیز پیروزی آقای روحانی را تبریک گفت و ضمن اشاره به روابط نزدیک دو کشور بر لزوم افزایش همکاری ها تاکید کرد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در یک پیام توییتری تاکید کرد که اروپا آمادگی دارد تا همکاری با ایران را برای اجرای برجام، صلح در منطقه و تحقق انتظارهای مردم ایران ادامه دهد.بشار اسد، رییس جمهوری سوریه پیروزی آقای روحانی را تبریک گفت و بر همکاری میان دو کشور تاکید کرد.


خاویر سولانا، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا که پیش تر در جریان مذاکرات هسته ای بارها با آقای روحانی در مقام دبیر شورای امنیت ملی ملاقات کرده بود «پیروزی قاطع» وی را تبریک گفت و آنرا فرصت دیگری برای ایران خواند. وی ابراز امیدواری کرد که آقای روحانی بتواند قدم های بیشتری برای ثبات در منطقه بردارد.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان با ارسال پیامی برای آقای روحانی ضمن ابراز علاقه به افزایش همکاری های میان دو طرف گفت:‌ «روابط بین دو کشور و دو ملت ریشه عمیق در مشترکات تاریخی، فرهنگی، سنتی و اعتقادی دارد.»

صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت و همچنین ولیعهد و نخست وزیر این کشور با ارسال پیامهایی جداگانه، پیروزی آقای روحانی را تبریک گفتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجمع در پاریس برای درخواست آزادی یک شهروند فرانسوی که در ایران زندانی است

توقیف کشتی حامل کوکائین با سرنشینانی از ایران؛ کلمبیا: اتحادیه اروپا از تقاضای مصرف کوکائین بکاهد

تحولات ایران و جهان؛ جمهوری آذربایجان از بازداشت فرمانده ارشد قره‌باغ خبر داد