Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ادامه حضور نظامی فرانسه در مالی با شعار توسعه

ادامه حضور نظامی فرانسه در مالی با شعار توسعه
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رئیس جمهوری فرانسه که به مالی سفر کرده در تلاش است تا بعد تازه‌ای به حضور نیروهای نظامی‌اش در این کشور بدهد.

در این سفر به جز وزیر دفاع، رئیس آژانس توسعه فرانسه نیز امانوئل ماکرون را همراهی می‌کند. ترکیب این هیئت عالی رتبه نشان می‌دهد که فرانسه قصد دارد از این پس به جز حضور نظامی در شمال آفریقا به ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی کشورهایی چون مالی نیز کمک کند.

سازمان‌ها و نهادهای خیریه فعال در مالی از این موضوع خرسندند زیرا معتقدند تنها حضور سربازان فرانسوی مشکل بیکاری و معیشت جوانان مالی را حل نمی‌کند، بلکه نیاز شدید به کارآفرینی و توسعه در این کشور وجود دارد.

در عین حال برخی از کارشناسان حضور فرانسه را چندان راهگشا نمی‌بینند زیرا نیمی از کمک‌های اقتصادی این کشور به مالی نه کمک بلاعوض، بلکه به صورت وام است و این در حالی است که کشور فقیری چون مالی قدرت بازپرداخت وام را ندارد.

Au Mali, Macron confirme l’engagement français contre le djihadisme https://t.co/8xpDvyFK5F

— Le Monde (@lemondefr) 19 mai 2017

این نخستین سفر امانووئل ماکرون در کسوت رئیس جمهوری به یک کشور درگیر ناامنی است. برخی رسانه‌های فرانسه روز جمعه نوشتند این احتمالا نشانه سیاست خارجی جدید فرانسه مبنی بر ادامه حضور در کشورهای زیر نفوذ خود و بیشتر همراه با شعار توسعه خواهد بود.

به دنبال گسترش فعالیت گروه‌های تروریستی اسلامگرا و بر هم خوردن توازن امنیتی منطقه ساحل، ارتش فرانسه از حدود چهار سال پیش به طور جدی در مالی حضور یافته است.

کشور ۱۷ میلیونی مالی یکی از فقیرترین کشورهای جهان بوده و در رده‌بندی سازمان ملل متحد از این نظر در میان ۱۸۷ کشور دارای رتبه ۱۷۶ است. سن امید به زندگی در مالی نیز تنها ۵۲ سال است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حضور نظامی فرانسه در منطقه ساحل؛ برای اروپا یا گذشته استعماری؟

شورش، غارت و نابسامانی در کالدونیای جدید ماکرون را به این قلمرو فرانسه کشاند

کمبود نیرو در ارتش اوکراین؛ زندانیان به جبهه فرستاده می‌شوند