جت‌های سوخو چین جنگنده آمریکایی را رهگیری کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
جت‌های سوخو چین جنگنده آمریکایی را رهگیری کردند

ارتش آمریکا می‌گوید روز چهارشنبه گذشته دو جت سوخو ۳۰ چینی در یک رفتار «غیر حرفه‌ای» یک جنگنده این کشور را بر فراز دریای چین شرقی رهگیری کرده اند.

چند افسر نیروی هوایی آمریکا گفته‌اند که یکی از هواپیماهای چینی تا فاصله ۴۵ متری به جنگنده WC-۱۳۵ آمریکایی نزدیک شده و وارونه بالای آن پرواز کرده است.

آمریکا می‌گوید هواپیمای این کشور در حال انجام مأموریت شناسایی شعاع پروازی در دریای چین شرقی بوده است.

چنین تنش‌هایی هنگام انجام فعالیت‌های ارتش آمریکا در حاشیه آب‌های بین‌المللی نزدیک سواحل چین بدون پیشینه نیست، اما رهگیری هواپیماها از این فاصله نزدیک قابل توجه بوده است. سرهنگ لوری هوج، سخنگوی نیروی هوایی آمریکا می‌گوید این رویداد جدید با توجه به سرعت بالای هواپیماها و انجام حرکات آکروباتیک جت چینی در نزدیکی جنگنده آمریکایی بسیار خطرناک بوده است.

چین هنوز هیچ واکنشی به این ادعای ارتش آمریکا نشان نداده است. دولت پکن در عین حال همواره آمریکا را متهم به پروازهای شناسایی بر فراز آب های ساحلی خود کرده و از آمریکا می خواهد که گشت‌های هوایی خود در این منطقه را کاهش دهد.

دولت چین با برخی کشورهای منطقه بر سر مالکیت سرزمینی در آب‌های دریای چین جنوبی و شرقی اختلاف دارد و تاکنون برای تثبیت حضور خود در این مناطق، جزایر مصنوعی ساخته و گشت دریایی به راه انداخته است.