یونیسف: افزایش ۵ برابری شمار کودکان مهاجر بدون همراه

یونیسف: افزایش ۵ برابری شمار کودکان مهاجر بدون همراه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شمار کودکان و نوجوانان زیر سن قانونی که مجبور شده اند به تنهایی دست به مهاجرت بزنند و خود را به مناطق امن برسانند، نسبت به سال ۲۰۱۰ میلادی حدود پنج برابر افزایش یافته است.

بنا بر گزارش جدید یونیسف، صندوق کودکان ملل متحد شمار کودکانی که در سطح جهان به تنهایی در سفر هستند به بالاترین میزان طی هفت سال اخیر رسیده است و از ۶۶ هزار کودک و نوجوان زیر سن قانونی طی سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ میلادی به دستکم ۳۰۰ هزار کودک بی سرپرست و جدا از خانواده در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی افزایش یافته است. این کودکان در هشتاد کشور جهان پراکنده اند.

در این گزارش تاکید شده است که “یک کودک، یک کودک است” و بخش قابل توجهی از این کودکان برای مهاجرت مجبور به عبور از مسیرهای بسیار خطرناکی هستند و همواره در معرض تهدید سازمانهای جنایی و قاچاقچیان انسان قرار دارند. همین موضوع ضرورت برقراری یک سیستم محافظت جهانی برای حفاظت از آنها در مقابل خشونت، استثمار، سوء استفاده و مرگ را بیش از هر زمانی نشان می دهد.

جاستین فورسیت، معاون اجرایی یونیسف می گوید: «قاچاقچیان بی رحم به بهره برداری از کودکان پرداخته و از آسیب پذیری آنها به نفع خود استفاده می کنند. آنها تنها به این دلیل به کودکان کمک می کنند که بتوانند کودکان را پس از عبور از مرز، برای بردگی و فحشای اجباری بفروشند. دفاع نکردن از این کودکان در قبال چنین شکارچیانی، کاری خلاف وجدان است.»

در این گزارش همچنین داستان ماری، دختر ۱۷ ساله ای شرح داده شده است که بدون همراه مجبور به ترک نیجریه شد و در جریان سفر دشوار خود از لیبی تا ایتالیا از سوی قاچاقچیان مورد سوء استفاده قرار گرفت. این دختر شرح می دهد که چگونه قاچاقچیان به او برای خروج از نیجریه پیشنهاد کمک داده اند و قول داده اند که او در امان خواهد بود. اما درنهایت او را بیش از سه ماه در لیبی نگه داشته اند و در این مدت از او سوء استفاده جنسی می شده است.

آمار یونیسف از مهاجران کوچک و بدون همراه طی سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی

- ۲۰۰ هزار کودک بدون همراه از ۸۰ کشور جهان تقاضای پناهندگی کرده اند

- ۱۰۰ هزار کودک بدون همراه در مرز مکزیک و ایالات متحده آمریکا بازداشت شده اند

- ۱۷۰ هزار کودک بدون همراه در اروپا تقاضای پناهندگی کرده اند

- ۹۲ درصد از کودکانی که در سال ۲۰۱۶ و اوایل ۲۰۱۷ میلادی از مسیر دریا به ایتالیا رسیده اند، کودکان بدون همراه و جدا از خانواده بوده اند

- ۲۸ درصد از قربانیان قاچاق انسان در سراسر جهان، کودکان بوده اند

- جنوب صحرای آفریقا، آفریقای مرکزی و کارائیب دارای بالاترین شمار کودکانی هستند که قربانی قاچان انسان شده اند (بین ۶۲ تا ۶۴ درصد)

ضرورت همبستگی جهانی برای حمایت از کودکان مهاجر

یونیسف از قدرتهای بزرگ جهان خواسته است که در شش موضوع به کودکان مهاجر کمک کنند:

- محافظت از کودکان مهاجر و پناهنده، بویژه کودکان بدون همراه در مقابل استثمار و خشونت

- پایان دادن به بازداشت کودکان پناهجو و جایگزین کردن راههای عملی دیگر

- تلاش برای حفظ اعضای خانواده مهاجران و پناهجویان در کنار یکدیگر باهدف افزایش امکان محافظت از کودکان، اعطای یک جایگاه قانونی به این کودکان

- فراهم آوری امکان آموزش کودکان پناهنده و مهاجر و امکان دسترسی آنها به خدمات بهداشتی

آگهی

- اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از گسترش بیگانه ستیزی، تبعیض و به حاشیه راندن کودکان در کشورهایی که در مسیر مهاجرت آنها قرار دارند

- ضرورت افزایش همبستگی عمومی با کودکان بی خانمان و کودکان گریخته از جنگ و خشونت و فقر

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توقف صدور ویزا برای کارمندان نهاد‌های بشردوستانه؛اسرائیل امدادرسانی به فلسطینیان غزه را بغرنج‌تر کرد

پرتاب کمک‌های هوایی در شمال غزه به‌دلیل باز نشدن چترهای مخصوص باعث مرگ پنج نفر شد

یونیسف: از سال ۲۰۱۶ اندام جنسی ۳۰ میلیون زن و دختر در سراسر جهان مثله شده‌ است