Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا: رژیم سوریه اجساد مخالفان را می‌سوزاند

آمریکا: رژیم سوریه اجساد مخالفان را می‌سوزاند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایالات متحده آمریکا دولت بعث بشار اسد را به ساخت کوره برای سوزاندن و از بین بردن اجساد اسیران به قتل رسیده، متهم کرد. بر این اساس فشار آمریکا بر روسیه برای کنترل متحد منطقه‌ای اش افزایش یافته است.

آمریکا می گوید که مسکو نباید بر «جنایات بشار اسد» چشم بپوشد. وزارت امورخارجه ایالات متحده آمریکا تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده که گزارش کشتار جمعی در یکی از زندان‌های سوریه را تایید می کند.

استوارت جونز، یکی از دیپلمات های ارشد آمریکا در خاورمیانه روز دوشنبه گفت: «ایالات متحده بارها اعلام کرده که ما از جنایات رژیم سوریه وحشت کرده‌ایم. این جنایات ظاهرا با پشتیبانی بی قید و شرط روسیه و ایران» صورت گرفته است. وی در ادامه افزود: «روسیه اکنون باید فورا از نفوذ خود بر رژیم سوریه بهره گرفته و تضمین کند که این خشونت ورزی وحشتناک همین حالا متوقف می‌شود.»

دولت سوریه در واکنش این ادعای ایالات متحده را تکذیب کرد. در بیانیه وزارت خارجه این کشور گزارش مقام های آمریکا درباره سوزاندن اجساد زندانیان به «یک داستان هالیوودی جدید که واقعیت ندارد» تشبیه شده است.

یکی از تصاویر ماهواره‌ای تازه منتشر کرده که تاریخ ثبت آن به ژانویه ۲۰۱۵ بازمی‌گردد ذوب شدن برف را بر سقف یکی از ساختمان های مجتمع نظامی صیدنایا واقع در شمال دمشق نشان می‌دهد. این تصویر همراه با تصویر دیگری است که پیش‌تر از سیستم‌های تهویه سنگین در همین محل ثبت شده است. برخی از گروه‌های مدافع حقوق بشر پیش‌تر ادعا کرده بودند که صیدنایا مرکزی برای اعدام مخالفان است.

به گفته آقای جونز، در سلول‌های این زندان در حالی حدود ۷۰ تن نگهداری می‌شوند که گنجایش آن ۵ زندانی است.

قرار است به زودی مذاکرات صلح با میانجیگری سازمان ملل متحد میان دمشق و مخالفان دولت سوریه در ژنو از سر گرفته شود. مخالفان بشار اسد از این گزارش تازه وزارت امورخارجه ایالات متحده آمریکا استقبال کرده اند. با این حال افزوده‌اند که این اقدام بسیار دیرهنگام بوده است.

جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه از پشتیبانان اصلی بشار اسد در منطقه به شمار می روند. از سویی دیگر دونالد ترامپ در حالی به کاخ سفید وارد شده که مبارزه با «دولت اسلامی» مشهور به داعش در سوریه و شکست این گروه اسلام گرای افراطی را در صدر برنامه های دوران ریاست جمهوری اش اعلام کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری انتخابات غیررقابتی سوریه همزمان با اعتراض‌های مردمی: «رای فاسد به فاسدها»

تظاهرات مخالفان اسد در سیزدهمین سالگرد قیام؛ چهار کشور غربی: جنگ در سوریه تمام نشده است

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: یک نظامی ایرانی در حمله هوایی اسرائیل به سوریه کشته شد